"Minął Rok 1999" - Przeżyjmy to jeszcze raz

Dobiega końca rok 1999. Jak zwykle w takich sytuacjach, trudno nie zatrzymać się na chwilę, aby go ocenić. Jaki był? Co przyniósł? W czym nas zawiódł? Czym nas zaskoczył? Jaki był to rok dla regionu bocheńskiego, dla mieszkańców ziemi bocheńskiej? Oceńcie Państwo sami.

 1 stycznia w całej Polsce wystartowały cztery wielkie reformy: oświatowa, zdrowotna, ubezpieczeniowa i samorządowa. Na ich obiektywną ocenę może jeszcze trochę za wcześnie. Jedno jest dla nas pewne i ważne. Od tego momentu zafunkcjonował, w pełnym tego słowa znaczeniu, choć mocno niedoinwestowany, powiat bocheński, obejmujący obszar 632 km2 zamieszkały przez 97 200 osób.

Niezbyt ciekawie rozpoczął się ten rok dla mieszkańców Żegociny. 2 stycznia doszło tam do przykrego aktu wandalizmu, który wzburzył społeczność lokalną. Nieznani sprawcy sprofanowali figurę św. Floriana (odrywając jej głowę). Przypomnijmy, że figura ta cudem ocalała podczas powodzi w lipcu 1997 r.

Dużo przyjemniejszą wiadomością była ta, że 9 stycznia bocheński Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai zdobył Grand Prix V Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Teatrze Zagłębia w Będzinie. Nie pierwszy i nie ostatni to sukces naszego chóru.

Jak to w życiu często bywa, chwile radości przeplatają się z chwilami smutku. Całą Bochnią wstrząsnął poranek 12 stycznia kiedy to doszło do tragicznego w skutkach wybuchu gazu w budynku przy ul. Partyzantów, w wyniku którego zginęła tragicznie 53-letnia kobieta, zaś dwie osoby doznały obrażeń ciała.

10 stycznia już po raz siódmy w całej Polsce "grała" Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Ma ona swoich zwolenników i zagorzałych przeciwników. Faktem jest, że co roku także i Bochnia, ma udział w zbiórce pieniędzy i muzycznych koncertach. Takowy odbył się w hali LO 16 stycznia a gwiazdami koncertu były m.in. Dżem i Lombard.

Od 23 stycznia w stolicy więcej było o Bochni. W tym dniu, w Muzeum Techniki mieszczącym się w Pałacu Kultury i Sztuki w Warszawie, odbył się wernisaż wystawy "Bochnia - starsza siostra Wieliczki". W ciągu 60 dni ekspozycji bocheńską wystawę oglądnęło ponad 28 tysięcy osób!

Warto też odnotować, że od pierwszych dni stycznia mieszkańcy Bochni mogą codziennie spotykać się z miejskimi radnymi, którzy w Urzędzie Miasta, w pokoju pracy radnego, rozpoczęli swoje popołudniowe dyżury.

Także w styczniu tarnowskie Kuratorium Oświaty przekazało miastu pełną dokumentację niedokończonej budowy szkoły na os. św. Jana. Dzięki temu, władze miasta mogły przystąpić do dalszej realizacji tej jakże potrzebnej a zaniedbanej w przeszłości inwestycji.

 Dzień 13 lutego to ważna data dla naszej redakcji, a jedna z najważniejszych dla Agnieszki Liszki i Piotra Skoczka. Tego dnia, w kościele parafialnym w Pogwizdowie, nasz naczelny i nasza redakcyjna koleżanka, ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.

15 lutego podczas posiedzenia Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miasta zrodziła się inicjatywa utworzenia w Bochni hospicjum. Powołano grupę roboczą, która wzięła na siebie przeprowadzenie właściwych kroków prawnych w celu powołania stowarzyszenia. Grupie przewodzi radny Jerzy Jacak, w późniejszym czasie wybrany prezesem Stowarzyszenia.

18 lutego minister skarbu Emil Wąsacz powołał na stanowisko zarządcy komisarycznego Kopalni Soli Marka Kędziora, dotychczasowego kierownika zakładu. Od tego momentu zamiast kilkunastoosobowej Rady Pracowniczej organem nadzorczym zakładu stała się trzyosobowa Rada.

W lutym poznaliśmy nowego dyrektora bocheńskiego MOSiR-u. Konkurs na to stanowisko wygrała Sabina Bajda - nauczycielka, utytułowana zawodniczka i trenerka judo.

 Marzec kończącego się roku można śmiało nazwać miesiącem wyborczym. Odbyły się wówczas wybory zarządów osiedli na terenie miasta Bochni, a także rad sołeckich w gminach wiejskich.

11 marca wybrano zaś nowe władze Bocheńskiego Klubu Sportowego. Prezesem Zarządu Stowarzyszenia BKS po rezygnacji eks-burmistrza Bochni - Teofila Wojciechowskiego został nowy burmistrz miasta - Wojciech Cholewa.

15 marca odbyło się oficjalne otwarcie nowej siedziby Powiatowego Urzędu Pracy, mieszczącej się odtąd przy ul. Wojska Polskiego 3.

 6 kwietnia mieszkańcy Bochni mogli przekonać się, że żyją w kraju opanowanym przez protesty. W przeddzień przetargu na sprzedaż kopalni "Siedlec-Moszczenica" przez kilka godzin przed budynkiem Starostwa Powiatowego pikietowało około 20 osób z górniczej "Solidarności", domagając się przyśpieszenia zawarcia umowy notarialnej w sprawie przekazania gruntów w wieczyste użytkowanie na rzecz Kopalni Soli Bochnia. Strony doszły do porozumienia, jednak następnego dnia przetarg nie odbył się, ponieważ nikt nie złożył oferty kupna obiektu...

9 kwietnia można było obejrzeć najnowszy spektakl Leszka Mądzika i jego Sceny Plastycznej "Kir" w komorze "Ważyn".

18 kwietnia rozstrzygnięto konkurs "Człowiek Roku 98", organizowany już po raz trzeci przez naszą redakcję. Kapituła konkursu solną statuetkę Bocheńskiego Kazimierza przyznała Ameli Augustyńskiej i Agnieszce Kostańskiej działającym w ruchu "Wiara i Światło".

25 kwietnia w Racławicach wybierano Chłopa Roku. Został nim Józef Słonina - mieszkaniec Borku z gminy Rzezawa.

2 maja w Żegocinie poświęcono figurę św. Floriana, która została zbezczeszczona w styczniu.

3 maja odbyły się, pierwsze w województwie małopolskim, Konfrontacje Kabaretów Wiejskich "Lipnicka Lipa". Uroczyste obchody Święta Trzeciego Maja zakończył mecz Radni - Księża, w którym zdecydowanie wygrali duchowni 7:3. Dochód z meczu przekazano na renowacje zabytkowych organów w Bazylice św. Mikołaja.

Bochnia postanowiła dobrze przygotować się do zbliżającej kanonizacji patronki górników.

Od 13 do 15 maja miało miejsce w naszym mieście uroczyste seminarium ku czci Błogosławionej Kingi. W programie była wystawa w muzeum "Święta Kinga a Bochnia", przedstawienia o królowej Kindze w kinie Jutrzenka, rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. "Błogosławiona Kinga i jej związki z Bochnią". Nie zabrakło uroczystych Mszy świętych, w Kaplicy Bł. Kingi w Bazylice i w Kaplicy Kopalni Soli, otwierającej sympozjum naukowe na temat: "Święta Kinga - patronka Polski i Bochni" w komorze "Ważyn".

Ciekawą imprezą był zorganizowany w dniach 20 - 23 maja Pierwszy Górski Festiwal Balonowy Bochnia - Rozdziele. Szkoda tylko, że pomimo słonecznej pogody, z powodu silnych wiatrów, niemożliwym stał się start balonów z płyty bocheńskiego rynku.

Kolejne laury dla bocheńskiego chóru chłopięcego. Już po raz drugi podopieczni ks. Stanisława Adamczyka zdobyli "Złotą Lutnię" na ogólnopolskim festiwalu chórów "Legnica Can-tat".

W maju głośno w Bochni zrobiło się o... domu publicznym, w związku z zarejestrowaniem się pierwszej w naszym mieście agencji towarzyskiej. Większość mieszkańców temu niedowierzała. Sprawa była jednak na tyle poważna, że 27 maja Rada Miasta uchwaliła zakaz prowadzenia agencji towarzyskich w obrębie 6 km od Urzędu. Dzisiaj, po "domie uciech" w Bochni, pozostały już tylko wspomnienia...

 

W czerwcu ze względu na obfite opady w wielu gminach ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Zalane zostały liczne gospodarstwa i uprawy rolne. Komitet przeciwpowodziowy powstał także w mieście. Podtopione zostały dzielnice: Chodenice, Kurów, Dołuszyce.

16 czerwca Ojciec Święty w Starym Sączu kanonizował bł. Kingę. Wiele osób z bocheńszczyzny uczestniczyło w tym niezwykłym i jakże przejmującym spotkaniu z naszym Wielkim Rodakiem. Pamiętamy czas oczekiwania i niepewności, czy Jan Paweł II będzie czuł się na siłach by spotkać się z pielgrzymami. Pamiętamy też "powtórkę z geografii". Najważniejsze jednak dla Bochni, że patronka naszych górników została Świętą.

Nieporównywalne z wizytą Ojca Świętego, ale także wielkie wydarzenie religijne, to trwające od 19 do 21 czerwca w niedalekim Chełmie, uroczyste obchody 900-lecia zakonu Bożogrobców oraz ich 650-lecia pobytu w chełmskiej parafii. Uroczysta suma w niedzielę zgromadziła przedstawicieli zakonu Bożogrobców, władz miasta, gminy, powiatu i województwa. Wielki wkład w przygotowanie uroczystości miał proboszcz chełmskiej parafii ks. Antoni Tworek.

Czerwiec to początek lata i czas wakacji! Trudno więc aby obyło się bez atrakcji kulturalnych i rozrywki. 24 czerwca Dni Bochni zainaugurowano wyborami Miss Ziemi Bocheńskiej. Najpiękniejszą bochnianką wybrano 17-letnią Paulinę Pilch. Na rynku w Bochni mogliśmy być świadkami występów zespołów: Halio Band, Łady Gorpienko, Colorado, Żuki, T'Love. Nie zabrakło też muzyki i tańca ludowego a także kabaretu (Spotkanie z Balladą).

26 czerwca odbyły się oficjalne uroczystości 40-lecia istnienia bocheńskiego Muzeum. Głównym punktem obchodów było sympozjum na temat: Dlaczego ludzie tworzą muzea?

W czerwcu gościliśmy grupę 48 dzieci z Ukrainy, z parafii Strzelczyska. Zamieszkiwały one w Domu Pielgrzyma. Zwiedziły Kraków, Tymbark, Pieniny, Tarnów. Były w Starym Sączu na spotkaniu z Ojcem Świętym. Przyjęciem dzieci oraz zorganizowaniem pobytu zajęło się Biuro Promocji i Rozwoju Miasta.

Na czerwcowym posiedzeniu Zarząd BKS postanowił, że bocheńska drużyna piłki ręcznej będzie brała udział w rozgrywkach II ligi. Rozgrywki rozpoczną się pod koniec września.

28 czerwca podczas kopania dołu pod fundamenty garażu (niespełna 5 metrów od domu), państwo Łobodowie z Kobyla, odkryli pociski artyleryjskie z czasów II wojny światowej.

Tego samego dnia powołany został nowy komendant Policji w Bochni. Został nim 49-letni Tadeusz Orzechowski, były komendant Wojewódzkiej Policji w Tarnowie.

 1-5 lipca na terenie Bochni i okolic odbył się Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych CAAR. 28 samochodów - to szczególna uczta dla pasjonatów starych automobili.

15 lipca Lato z Radiem w Bochni. Promocja miasta na falach I Programu Polskiego Radia oraz w TV Polsat. Tysiące ludzi i wiele atrakcji, m.in.: Krzysztof Janczak, Czerwone Gitary, Formacja Nieżywych Schabuff, Norbi.

19 lipca wyruszyła z bocheńskiej Bazyliki do "górnego" kościoła w Łapczycy pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jubileuszowa, 150-ta pielgrzymka dziękczynna.

Pod koniec lipca bocheńska policja rozbiła grupę młodych osób (wszyscy byli uczniami szkół średnich w Bochni i Brzesku) zajmującą się produkowaniem oraz rozprowadzaniem fałszywych pieniędzy.

Także w tym miesiącu budynki dawnego Zakładu Naczyń Kamionkowych w Bochni, które od wielu lat niszczały bezużytecznie, znalazły w końcu swojego właściciela. Teren "garncami" kupił jeden z bocheńskich przedsiębiorców.

Zajmując 12 miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Kormoran, a pierwsze w swojej klasie Tytuł Mistrzów Polski w klasie N-3 w rajdach samochodowych zdobyli bracia: Michał i Grzegorz Bębenkowie.

Nie wszyscy uwierzyli (i dalej nie wierzą) w informacje bocheńskiego Sanepidu mówiące o wynikach badań ze źródełka na Murowiance, w której wykryto bakterie coli typu fekalnego (kałowego) i ogólnego. Mimo wielokrotnych prób oczyszczenia źródełka stan taki trwa do dnia dzisiejszego.

 

10 sierpnia głównie nad Chronowem i Muchówką przeszła ogromna ulewa połączona z gradobiciem. Z nieba leciał grad o wielkości kurzych jaj, który niszczył dachy, szklarnie, samochody, uprawy rolne. Bilans strat świadczy najlepiej o jego sile: uszkodzonych zostało 56 gospodarstw w Chronowie i 200 w Muchówce.

16 sierpnia odbyła się skromna uroczystość poświęcenia i przekazania lokatorom mieszkań w zaadaptowanym w tym celu budynku przy ul. Proszowskiej. Dzięki temu znalazło swoje miejsce zamieszkania 15 rodzin z najbardziej potrzebujących w naszym mieście.

Jak co roku 17 sierpnia wyruszyła z Tarnowa Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

19 sierpnia Bochnię niespodzianie odwiedził Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp. Odprawił on w Bazylice Mszę Św. po czym zwiedził Kopalnię Soli.

29 sierpnia zorganizowano pierwsze Święto Powiatu Bocheńskiego. Impreza odbyła się na stadionie LZS Żubr w Gawłówku. Każda gmina miała swój czas na scenie oraz prezentowała się na stoiskach promocyjnych, najczęściej chwaląc się własną twórczością ludową.

Teofil Wojciechowski został jednym z 11 członków kolegium Instytutu Pamięci Narodowej wybranych przez Sejm na 7-letnią kadencję.

 

Od 1 września funkcjonuje Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej świadczący usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Kierownikiem placówki jest lek. med. Barbara Kumorek. Nowością są nocne dyżury lekarskie w budynku Przychodni przy ul. Floris, gdzie można skorzystać z pomocy medycznej w sprawach nagłych.

7 września w Urzędzie Miasta burmistrz Wojciech Cholewa i znana artystka Ewa Demarczyk podpisali umowę użyczenia Teatrowi E. Demarczyk budynku dawnej "Ochronki" przy ul. Sienkiewicza.

25 września ks. biskup Wiktor Skworc poświęcił bocheńską Poradnię Specjalistyczną i Telefon Zaufania ARKA powstałą przy parafii św. Mikołaja.

26 września kolejny przegrany mecz bocheńskich radnych. Tym razem, po bardzo wyrównanej walce ulegli policjantom, ale za zebrane pieniądze z biletów wstępu przychodnia mogła kupić profesjonalne łóżko rehabilitacyjne, dla działającej od niedawna "małej" rehabilitacji przy SPMZOZ.

28 września dalszy ciąg sprzedaży szybów kopalnianych Siedlec-Moszczenica. Do przetargu przystąpiła tylko jedna firma - Kopalnia Soli Bochnia SA, ale... nie wpłaciła wymaganego wadium (930 tys. zł), dlatego ofertę odrzucono.

 

Od 1 do 3 października odbywał się Festiwal Piosenki Maryjnej poprzedzający Wielki Tygodniowy Odpust w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. W konkursie wzięło udział 15 wykonawców, nie przyznano Grand Prix.

Co nie udało się uczestnikom Festiwalu w Bochni, po raz kolejny stało się udziałem bocheńskiego chóru. Tym razem zdobyli Grand Prix III Festiwalu Pieśni Religijnej "Cantate Deo" w Rzeszowie.

7 października liczna rzesza pielgrzymów i mieszkańców Bochni wzięła udział w uroczystej Mszy św. w 65 rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Bocheńskiej, a później procesji różańcowej ulicami naszego miasta.

12 października pielęgniarki bocheńskiego szpitala rozpoczęły 4-dniowy protest, który polegał na założeniu zamiast białych fartuchów czarnych podkoszulków. Powodem protestu był brak wypłaty obiecanej 2-procentowej podwyżki.

24 października otwarto Muzeum parafialne im. Stróżów Bożego Grobu w Chełmie.

 

Po raz pierwszy obchody Święta Niepodległości obchodziły wspólnie bocheńskie samorządy: miasta, gminy i powiatu. Ich charakter był też zdecydowanie bardziej uroczysty niż poprzednimi laty.

4 listopada odsłonięte w Niegowici pomnik Karola Wojtyły - Wikarego. W uroczystości wzięło udział wiele osób z Bochni na czele z Orkiestrą Dętą Kopalni Soli.

10 listopada decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego postanowiono zamknąć Poradnię Rehabilitacji Leczniczej w Bochni. Sprawa zbulwersowała społeczność lokalną. Po interwencjach decyzję w końcu zawieszono.

23 listopada przed Sądem Rejonowym młodzież szkół średnich protestowała przeciwko braku zastosowania aresztu tymczasowego względem mężczyzny podejrzanego o brutalny gwałt 17-latki, połączony z próbą zabójstwa.

 

4 grudnia w Starostwie Powiatowym odbyło się uroczyste spotkanie 23 par jubilatów, którzy przeżyli ze sobą co najmniej 50 lat. Tylko pogratulować i pozazdrościć...!

6 grudnia uroczysty odpust w Bazylice p.w. św. Mikołaja. Wieczorną Mszę św. transmitowało diecezjalne Radio Plus. Uroczystość ta przypomina o postaci wspaniałego człowieka i biskupa, którego dzisiaj próbuje się zastąpić fikcyjną, bajkową postacią Mikołaja z Laponii.

Nareszcie znaleziono winowajców skażenia źródełka na Murowiance. Może "na gwiazdkę" popłynie już tam czysta woda?...

 

Trudno nie wspomnieć przy podsumowaniu roku 1999 o ciągle powiększającej się i rosnącej w silę załodze redakcji Ziemi Bocheńskiej. Tylko w tym roku przybyło trzech stuprocentowych mężczyzn! Braciom Turkom: Mateuszowi i Dominikowi oraz Mikołajowi Skoczkowi życzymy dużo zdrowia i smacznego mleka! Zaś rodzicom kolejnych owocnych i radosnych lat.


<< powrót
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp