Styczeń 2008

Doniesienie na burmistrza Kosturkiewicza
W poniedziałek 10 grudnia były burmistrz Bochni Wojciech Cholewa złożył w bocheńskiej prokuraturze rejonowej wniosek o wszczęcie postępowania karnego w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa niegospodarności na szkodę miasta przez obecnego gospodarza Bogdana Kosturkiewicza. Sprawa dotyczy kamienicy przy placu św. Kingi 1.

W Cikowicach bez zmian
W sierpniu 2006 roku z powodu remontu wiaduktu kolejowego w Cikowicach została zamknięta droga powiatowa biegnąca bezpośrednio pod nim. Wykonawca (Polskie Koleje Państwowe) wyznaczył objazd drogą krajową nr 4. Prace miały zostać zakończone w październiku ubiegłego roku. Do grudnia 2007 roku teren ten nie został przekazany starostwu, a przejazd samochodów odbywa się przez plac budowy.

Święto w bocheńskim Liceum
W tym roku I Liceum Ogólnokształcące w Bochni obchodziło jubileusz 190-lecia. Uroczystości kończące całoroczne świętowanie odbyły się w sobotę 8 grudnia.
Rozpoczęła je Msza św. koncelebrowana w kościółku szkolnym. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli do hali sportowej szkoły. W pierwszej części gości powitała dyrektor szkoły Jolanta Kruk. Po niej kolejno wystąpili wicestarosta Tomasz Całka, burmistrz Bogdan Kosturkiewicz, wicekurator oświaty Andrzej Markiewicz, wójt Jerzy Lysy i prezes Stowarzyszenia Bochniaków – Stanisław Kobiela. Jan Flasza wygłosił wykład.

Każdy może pomóc
Od 2004 roku mamy możliwość przekazania jednego procenta swojego podatku na rzecz pomocy ludziom najbardziej potrzebującym. Możemy to uczynić przekazując go organizacji pożytku publicznego. Taki status otrzymują instytucje, które m.in.: niosą pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, prowadzą działalność charytatywną, pomagają chronić i promować zdrowie czy też prowadzą działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Organizacje takie muszą również spełniać dodatkowe wymagania dotyczące jawności i standardów swojego działania. Listę takich instytucji – jest ich grubo ponad 4 tys. – można znaleźć m.in. na stronie www.baza.pozytek.ngo.pl.

Przybyło nowych chodników
Koniec roku to czas podsumowań. Władze miasta i powiatu zapowiadały wiele inwestycji. Większość z nich udało się zrealizować, część jest w trakcie realizacji. Optymizm jednak wydaje się być przedwczesny, ponieważ nie udało się wykonać inwestycji priorytetowych, czyli remontu drogi w Cikowicach oraz prac na moście w Stradomce. Także remont hali w I LO, będący jedną z sztandarowych tegorocznych inwestycji starostwa, odbył się z dużym poślizgiem. Natomiast trybuny oddane zostały do użytku dopiero na początku grudnia. W efekcie bocheńscy szczypiorniści, a wraz z nimi kibice, swoje miejsce znaleźli w Kłaju.

Ku przygodzie
Kontynentem, który jako kolejny po Afryce odwiedziliśmy razem z Grześkiem była Australia. Dlaczego właśnie Australia? Niewątpliwie, od początku był to pomysł Grześka. Ja przed planowaniem trasy dookoła świata wiedziałem, że musimy przeżyć przygodę w Afryce i zasmakować latynoskiej kultury w Ameryce Południowej. Grzesiek zaś od początku obstawał przy Australii, a że jest „po drodze” z Afryki do Ameryki Południowej, to stała się naszym następny przystankiem. Nie mając jednak zbyt wiele czasu na przygotowania merytoryczne w tym zakresie, spotkaliśmy się z człowiekiem, który mieszkał tam przez 8 lat. On, swoją opowieścią o australijskim lądzie opanowanym przez najjadowitsze pająki wchodzące pod kołdrę w nocy, czterometrowe krokodyle w każdym napotkanym jeziorze i zabijające w 60 sekund meduzy przy większości australijskich plaż, przestraszył nas do tego stopnia, że od razu odechciało nam się tam jechać… A może właśnie to spowodowało, że z coraz większą niecierpliwością czekaliśmy na ten kontynent.


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp