Styczeń 2007

W nowym numerze m.in.

Nasi samorządowcy
Przedstawiciele władz samorządowych wybrani w tegorocznych wyborach opowiedzieli nam o swoich planach i zamierzeniach związanych z najbliższą kadencją. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, co nowego będzie się działo w gminach Bochnia, Drwinia, Nowy Wiśnicz, Lipnica Murowana, Łapanów, Rzezawa, Trzciana i Żegocina, zapraszamy do lektury.

Hej kolęda, kolęda
Święta Bożego Narodzenia to dla Polaków najważniejsze i jednocześnie najbogatsze w tradycje ludowe święta. Obrzędy bożonarodzeniowe kształtowały się w ciągu kolejnych stuleci, łącząc wierzenia pogańskie ze zwyczajami chrześcijańskimi i elementami tradycji rolniczej. Jednym z tych obrzędów jest zwyczaj kolędowania i odwiedzania domów przez ubranych w przeróżne kostiumy kolędników, niosących na drążku wielką, różnobarwną oświetloną gwiazdę, turonia i szopkę.
Nasi Czytelnicy dowiedzą się, jak kiedyś kolędowano i przygotowywano się do świąt Bożego Narodzenia.

Pierwsze lata bursy
W przyszłym roku mija 50 lat od powstania Internatu Liceum Pedagogicznego w Bochni. Ta zasłużona placówka opiekuńczo-wychowawcza odnosiła liczne sukcesy i wciąż cieszy się dużym uznaniem wśród rodziców i absolwentów. Historię Internatu przybliży Państwu długoletni kierownik Internatu Adam Romański, który kierował placówką od 1957 do 1987 roku oraz Jan Paruch, pedagog i wychowawca, który przepracował tam 35 lat.

Zawsze są ręce gotowe do pracy...
Z cyklu „Nasze sołectwa” prezentujemy Państwu kolejną miejscowość, ulokowaną tym razem w gminie Bochnia.
Przy szlaku Via Regia Antiqua, u stóp wzgórza Winnica leży malownicza wieś Moszczenica. Pierwsza źródłowa wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1354 r., kiedy to wieś była własnością klasztoru miechowskiego. Od średniowiecza do końca XIX w. uprawiano tu winogrona.

Urzędnik skarbowy z ludzką twarzą
Z naszym życiem nierozerwalnie związane są pewne urzędy, instytucje, do których chcąc nie chcąc wcześniej czy później musimy zaglądnąć. Dla niektórych wyjście do Urzędu Skarbowego kojarzy się z problemami, oczekiwaniem w długiej kolejce do okienka, niekiedy również ze stresem, który trzeba pokonać by załatwić ważną dla nas sprawę. Często słyszy się pytania petentów „znowu muszę tyle dopłacić? ”, „co ja mam zrobić?”. Ale czy rzeczywiście pracujący w Urzędzie Skarbowym urzędnicy to ludzie bezduszni, niewspółczujący, czerpiący satysfakcję z tego, że częściej zabierają aniżeli dają? Przekonajmy się sami!


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp