Styczeń 2006

W styczniowym numerze m.in.:

Z cyklu bocheńskie osiedla: "Osiedle jak każde"

Kilka bloków znajdujących się przy ul. Legionów Polskich, należących do wspólnoty mieszkaniowej “Górnik” oraz bloki przy ul. Windakiewicza tworzą panoramę kolejnego bocheńskiego osiedla – osiedla nr 6 “Windakiewicza”. Znajduje się tu także zabytkowy cmentarz św. Rozalii, założony w 1911 roku, z licznymi grobami z czasów I wojny światowej i miejscami pamięci narodowej (m.in. Mogiła zbiorowa 35 żołnierzy WP poległych w dniu 6 i 7 września 1939 r. w Bochni). Został on zamknięty w 1967 r. ze względu na budowę nowego osiedla mieszkalnego oraz obiektów Zespołu Szkół Mechanicznych (obecnie ZS nr 1).

Stop przemocy

Przez wiele lat przemoc domowa nie była w Polsce nazywana po imieniu. Używano m. in. określeń “awantury domowe”, czy “kłótnie rodzinne”. Niestety zdarza się, że mężowie biją pięściami i kopią swoje żony, obrzucają je wyzwiskami i rzucają o ściany, ranią swoje dzieci i wzbudzają w nich paniczne przerażenie. Bywa i tak, że kobiety ranią mężczyzn szyderstwami i obelżywymi słowami, rzucają nożami, żelazkami, potrafią okrutnie traktować swoje dzieci, szarpać je i zaniedbywać. Czasem jest i tak, że dorośli ludzie potrafią mówić i robić potworne rzeczy swoim starym i zniedołężniałym rodzicom. Czy w takich wypadkach określenie “awantura domowa” jest wystarczające?

Co się dzieje za murami Domu Dziecka?

Duży budynek przy samej ulicy. Nie rzuca się w oczy, nie ma żadnego szyldu, że to Dom Dziecka. Zresztą dzieci pewnie by sobie nie życzyły tego. W końcu to ich dom. Tu mieszkają, tu uczą się, jedzą, bawią się. W środku, tak jak na zewnątrz, budynek nie sprawia wrażenia przytulnego miejsca. Wydaje mi się raczej, że wchodzę do szkoły, może do internatu, ale nie do prywatnego domu. Czy to pierwsze wrażenie, które ogarnia każdego odwiedzającego Dom Dziecka, kiedyś się zmieni?

Horoskop

Horoskop numerologiczny

Ogłoszenia drobne

i wiele więcej...


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp