Styczeń 2005

W styczniowym numerze m.in.:

W pogoni za świętami

Święta Bożego Narodzenia to czas pojednania, radości i nadziei. Wierzymy, że w noc narodzin Dzieciątka nawet zwierzęta mówią ludzkim głosem, by móc wraz z ludźmi i aniołami oznajmić wszystkim nadejście Zbawiciela. Od kilku lat Boże Narodzenie przypomina niestety perfekcyjnie przygotowane przedstawienie. Pod bogatą formą, jaką przybrały współczesne święta, nie zawsze ukryta jest głęboka treść. Co stało się z Bożym Narodzeniem i co zrobić, by nie zatracić prawdziwego smaku świętowania?

Idąc z pomocą

Wiele dziedzin życia nie mogłoby funkcjonować bez aktywności setek organizacji pozarządowych, zajmujących się udzielaniem pomocy najbardziej potrzebującym. Kim są ludzie gotowi nieść tę pomoc, jakie kierują nimi pobudki i co jest dla nich najważniejsze przeczytacie Państwo w artykule dotyczącym wolontariatu w Polsce.

Pieniądze płyną...

W związku ze zbliżającym się końcem roku postanowiliśmy dokonać podsumowania inwestycji zrealizowanych w 2004 r. w poszczególnych gminach powiatu bocheńskiego, dofinansowanych przy pomocy środków unijnych. Przeczytają Państwo, na co otrzymał fundusze starosta, jakie plany na najbliższe lata ma burmistrz Bochni, czy wójt gminy Drwinia jest zadowolony z pomocy finansowej, jaką uzyskał w tym roku i wiele innych informacji, związanych wstąpieniem Polski do struktur Unii Europejskiej

Własny dom - marzenie wszystkich, ale nie dla wszystkich

Zjawisko eksmisji poszerza się z roku na rok. Wiele osób nie jest w stanie utrzymać zajmowanego lokalu. Zaległe rachunki, popadanie w coraz większe długi, to tylko niektóre z przyczyn takiego stanu rzeczy. Czy ludzie mogą liczyć w takiej sytuacji na pomoc, co staje się z lokatorami, którzy od dawna zalegają z opłatami?

Czarownice w Bochni

Procesy o czary i polowania na czarownice na ogół kojarzą nam się z Europą Zachodnią. Nic w tym dziwnego, ponieważ właśnie w Rzeszy Niemieckiej doszło do największych pogromów kobiet oskarżanych o kontakty z diabłem. W Polsce najwięcej procesów miało miejsce na Śląsku i ziemiach zachodnich. Tym bardziej godne uwagi są wzmianki o procesach czarownic, które toczyły się w Bochni.

Horoskop na styczeń

Repertuar kina Regis

Ogłoszenia drobne

i wiele więcej....


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp