Sierpień 2010

W sierpniowym numerze m.in.:
Odkomarzanie zaszkodziło pszczołom?
Czy środek przeciwko komarom jest także szkodliwy dla innych latających stworzeń? Co do tego wątpliwości nie ma Edward Kuchno z Proszówek, który twierdzi, iż akcja odkomarzania prowadzona w ostatnich tygodniach przez Urząd Gminy Bochnia, spowodowała śmierć pszczół w jego pasiece.

Kto zapłaci za łącznik?
W Urzędzie Miasta w Bochni trwają prace nad ostatnim planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Smyków – Krzeczowska. Początkowo planowano, że będzie on poddany pod głosowanie jeszcze w pierwszej połowie br. roku, jednak z powodu licznych uzgodnień nie udało się tego terminu utrzymać. Wciąż nie wiadomo, kiedy plan zostanie przyjęty.

Aby żniwa nie były krwawe...
Wreszcie przyszły wakacje – czas odpoczynku, urlopu i wyjazdów. Dla rolników jednak jest to czas wzmożonej pracy, bo przecież okres wakacji to żniwa. Żniwa kojarzą się nie tylko z ciężkimi pracami polowymi i zbiorami zbóż, ale również ze zwiększoną liczbą wypadków w rolnictwie. Co roku bowiem dochodzi do wielu wypadków, w tym tragicznych. Najliczniejszą grupę poszkodowanych wciąż stanowią dzieci. Co roku na wsi około 1,5 tysiąca nieletnich ulega wypadkom.

Proszówki walczą o most wiszący
Krzyżanowice i Proszówki od lat stanowią jedną parafię. Jednak przez długi czas komunikacja między tymi miejscowościami, położonymi po przeciwnych stronach Raby była utrudniona. Mieszkańcy musieli korzystać albo z długiego objazdu przez Bochnię i Smyków, albo z funkcjonującego tu promu.

Ponadto:
Sonda – jak Ci się mieszka w Bochni?
Psi problem
Brak koszy na śmieci bywa uciążliwy...
Łapanów po „wielkiej wodzie”...
Czysta woda tuż, tuż!
Kto w Bochni nie lubi folkloru?
Felieton – Rozważania z kamienicą w tle...
Odszedł wędrowiec
Rekordowe awanse w policji
Kronika policyjna
Horoskop
Krzyżówka

...i wiele innych.


<< powrót
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp