Sierpień 2009

W sierpniowym numerze m.in.:

RPK bez Bochni i Rzezawy

Bochnia nie chce już korzystać z usług Rejonowego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – taką decyzję podjęli radni miejscy podczas sesji 25 czerwca. 15 głosami „za”, przy 5 „wstrzymujących się” zadecydowano o wystąpieniu ze Związku Komunalnego Gmin ds. Komunikacji Miejskiej.

Wodna przeprawa pod wiaduktem

Przejazd pod wiaduktem kolejowym na ulicy Wygoda po każdej większej ulewie jest nieprzejezdny. Wszystko przez to, że obok drogi przepływa pod nim potok Babica, w której poziom wody zwykle jest niewiele niższy lub równy z poziomem jezdni. Obfite opady powodują, że Babica gwałtownie wzbiera, a woda wylewa się na drogę. Przejazd z braku innych rozwiązań jest wówczas zamykany, a możliwości przedostania się z północnej do południowej części miasta i odwrotnie radykalnie się zmniejszają.

Schroniska na Bocheńszczyżnie

Wakacje w pełni. Powiat bocheński oferuje przyjezdnym szereg atrakcji. Kopalnia Soli i Osada VI Oraczy w Bochni, Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku, odkryte baseny w Leksandrowej, Żegocinie i Łąkcie Górnej, zabytki architektury drewnianej rozsiane po całej Bocheńszczyźnie, czy wreszcie szlaki turystyczne Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego to ledwie kilka z nich.

Na terenie powiatu funkcjonuje kilkanaście hoteli, które szczegółowo opisaliśmy w marcowym numerze Ziemi Bocheńskiej. Turyści, którzy szukają tańszego noclegu, także znajdą coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy Państwu siedem schronisk, w których za stosunkowo niewielką opłatą można znaleźć zakwaterowanie o każdej porze roku.

Koń to zwierzę z przyszłością...

W niewielkiej odległości od Brzeska, w połowie drogi między Krakowem a Tarnowem, w gminie Rzezawa leży wieś Dąbrówka. To właśnie tutaj na ekologicznie czystym terenie działa Stadnina Koni Wiśnicz. Na niemalże 100 ha hodowane są konie arabskie czystej krwi, jak również pełnej krwi angielskiej.

Park warty milion złotych

Już niemal od roku w Bochni możemy podziwiać odnowiony Plac Turka. ten zakątek miasta, położony przy jednej z głównych ulic przez lata był zaniedbywany, a porastające go krzaki nie sprzyjały rodzinnym spacerom. Władze miasta postanowiły zmienić taki stan rzeczy i w budżecie na 2008 rok zaplanowano na rewitalizację placu 150 tys. zł. Początkowo prace miały się ograniczyć do wycinki części istniejącego drzewostanu i uprzątnięcia alejek. Szybko jednak uznano, ze prace te nie będą wystarczające i należy przeprowadzić gruntowną rewitalizację terenu, tak by stał się on wizytówką miasta.

Ponadto:

Komunikacyjny paraliż miasta
Wytrwałe kapłaństwo
Szkoła Muzyczna w Żegocinie?
Święty Szymon dla Lipnicy Murowanej i jej mieszkańców? – sonda
Felieton w wakacyjnych klimatach
Wyburzą zamek salinarny?
kapliczki i krzyże przydrożne Ziemi Bocheńskiej
Kronika policyjna
Krzyżówka
Horoskop


<< powrót
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp