Sierpień 2007

Drogowi zabójcy!
Sierpień uznawany jest w naszym kraju za miesiąc trzeźwości. Niestety, w Polsce liczba zabitych na drogach należy do najwyższych w Europie. W większości przypadków spowodowane jest to faktem, że za kierownicą samochodu siadają nietrzeźwi kierowcy. Wysokie grzywny, zabezpieczanie samochodów na poczet orzekanych przyszłych kar pieniężnych, publikacje wizerunków nietrzeźwych kierowców – wszystkie te działania miały spowodować, że liczba pijanych kierowców zmniejszy się. Surowe sankcje nie są jednak skutecznym biczem, na tych którzy lubią prowadzić po kilku głębszych.

Dowody do wymiany
Do 31 grudnia 2007 roku wszystkie osoby posiadające stare (książeczkowe) dowody osobiste muszą je wymienić na nowe. Każdy kto tego jeszcze nie zrobił powinien udać się do właściwego Urzędu Gminy (Miasta), by tam dopełnić wszelkich formalności. Na terenie powiatu bocheńskiego w połowie lipca obowiązku tego nie dopełniło jeszcze 13 600 mieszkańców. Urzędnicy apelują, by nie czekać na ostatnią chwilę.

Rock’AUTOSTRADA Festival
W niedzielę 2 września w Proszówkach po raz kolejny odbędzie się Rock’AUTOSTRADA. Jest to festiwal zespołów grających muzykę rock, blues, funky. Organizatorem imprezy jest wójt gminy Bochnia, Fundacja im. dr Anny Trzaski-Wilkońskiej, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu oraz Kryta Pływalnia w Proszówkach.

Co ma władza!
W Biuletynie Informacji Publicznej opublikowane zostały już oświadczenia majątkowe burmistrzów, starostów, większości wójtów oraz radnych. W tym numerze prezentujemy stan majątkowy starosty bocheńskiego oraz jego zastępcy oraz burmistrza Bochni i jego zastępców.

Najważniejsza jest droga KN-2
Głównym tematem obrad ostatniej sesji Rady Miasta były problemy komunikacyjne Bochni. Wiceburmistrz Gustaw Korta przedstawił zebranym pomysły na ich rozwiązanie. Wśród najważniejszych poruszonych przez niego kwestii znalazły się: łącznik autostradowy, droga KN-2, ulica Śródmiejska. Mówił także o planowanej budowie rond i sygnalizacji świetlnej.

Z cyklu „Nasze sołectwa” – Żegocina
Żegocina leży w górskiej kotlinie Beskidu Wyspowego, u stóp góry Kamionna (801 m n.p.m.) i Łopusza (661 m n.p.m.) na południu oraz Żarnówki (457 m n.p.m.) na północy. To wieś o ponad siedemsetletniej historii, położona w odległości około 50 km w kierunku południowo - wschodnim od Krakowa, 20 km na południe od Bochni i 15 km na północ od Limanowej. Przecina ją Potok Sanecki oraz droga krajowa E-965. W tej urokliwej wiosce (jedynej w Polsce o takiej nazwie) mieszka obecnie prawie 1700 mieszkańców.


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp