Październik 2010

W numerze m.in.:

Straciłem grunt pod nogami
Centrum Bochni, ulica Kiernika 6. Trafiamy do nowej siedziby Agencji Reklamowej Nawigator. Jej właściciel Zbigniew Jędrzejek stał się w ostatnim czasie bardzo znany w mieście. Jednak nie stało się to za sprawą usług, które oferuje, a z powodu nowo wybudowanego budynku, którego był właścicielem... był, ponieważ osunął się on wraz z ziemią 5 czerwca.

Osuwiska rujnują domy
Tegoroczna powódź przyniosła ze sobą wiele nieszczęść. Najdotkliwiej odczuli ją ci, którym zalało domy. Jednak równie dużym problemem okazały się osuwiska. Pojawiły się one nawet w miejscach, gdzie już dawno wydawałoby się, że są nieaktywne.

Powalczą o nasza głosy
Już za niecałe dwa miesiące odbędą się wybory samorządowe. Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i radni, wybrani cztery lata temu, 12 listopada zakończą swoją kadencję. Premier RP Donald Tusk wyznaczył termin I tury wyborów na 21 listopada. Do 22 października poszczególne komitety muszą zgłosić komisjom wyborczym listy kandydatów na radnych, , natomiast najpóźniej do 27 października należy zgłosić kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Kampania wyborcza może ruszyć pełną parą, jednak kandydaci niechętnie się ujawniają. Większość informacji o tym, kto będzie się ubiegał o fotel burmistrza czy wójta jest niepotwierdzona. Jedynie w niektórych przypadkach mamy już pewność. Spróbujmy dokonać próby usystematyzowania tej niepewnej wiedzy.

Strażacy z Chodenic z samochodem
11 września strażacy z Chodenic otrzymali do dyspozycji pierwszy w historii samochód. Kluczyki od Transportera T4 – strażackiego ambulansu – prezesowi OSP Stanisławowi Bukowcowi wręczył komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie bryg. Bogusław Kogut. Oprócz pojazdu na wyposażeniu jednostki znalazła się pompa szlamowa. Uroczystość towarzyszyła organizowanemu już po raz czwarty w tej dzielnicy Bochni – Charytatywnemu Piknikowi Strażackiemu.

Czas na podsumowanie
Kolejni przedstawiciele lokalnych samorządów odpowiadają na pytanie czy zamierzają ubiegać się o reelekcję i dokonują podsumowania czterech lat kadencji. Zapytaliśmy o to wszystkich obecnych wójtów i burmistrzów oraz starostę. Poprzednio wypowiedzieli się starosta Bocheński Jacek Pająk, wójt gminy Trzciana Józef Nowak oraz wojt gminy Żegocina Jerzy Błoniarz. Tym razem wypowiedzieli się: Bogdan Kosturkiewicz – burmistrz Bochni, Jerzy Lysy – wójt gminy Bochnia, Zbigniew Wojas – wójt gminy Gdów,Tadeusz Klimek – wójt gminy Lipnica Murowana oraz Józef Słonina – wójt gminy Rzezawa.

Armia żegna się z Bochnią
Od pierwszego stycznia 2011 roku Wojsko Polskie na stałe opuszcza Bochnię. Po likwidacji przed laty jednostki wojskowej, teraz taki sam los spotyka Wojskową Komendę Uzupełnień.
Zgodnie z nowym podziałem administracji wojskowej, dla miast i gmin objętych zasięgiem działania powiatu wielickiego właściwa będzie Wojskowa Komenda Uzupełnień w Krakowie, natomiast dla miast i gmin znajdujących się pod administracją powiatu brzeskiego i bocheńskiego właściwa będzie Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie.

Ponadto:
* Podpisano umowę z wykonawcą autostrady
* Najpierw światła, potem rondo
* Nowocześnie na ginekologii
* Wręczono nagrody Orkana
* Powodzianie dostają zasiłki
* Bocheński dworzec do remontu
* Kolejowa historia Bochni
* Felieton – Ze wstydem i goryczą!
* Szczególny zjazd
* Kronika policyjna
* Krzyżówka
I wiele innych


<< powrót
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp