Październik 2006

Nasza okładka – Jubileusz „Ziemi Bocheńskiej”

Przedstawiamy Państwu jubileuszowe wydanie „Ziemi Bocheńskiej”. 15 lat temu w październiku 1991 roku ukazał się pierwszy numer naszego pisma. 15 lat to szmat czasu, można się o tym przekonać m. in. oglądając naszą okładkę. Są na niej ludzie młodzi, którzy w tym roku tak jak my kończą 15 lat.

Przez ten czas dokonał się w naszej pracy ogromny skok techniczny: kilkanaście lat temu wszyscy przynosili teksty pisane ręcznie lub na maszynie do pisania, później dopiero weszły na szeroką skalę komputery. W ciągu 15 lat przez redakcję przewinęło się wiele osób. Gdy przyszło nam zrobić listę autorów z tego okresu, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że było ich aż tylu!

Spróbuj uczynić gest...

„Spróbuj uczynić gest, nim uwierzysz, że nic nie warto robić” – te słowa, przytoczone przez Wojciecha Szafrańskiego, dyrektora szpitala powiatowego w Bochni, towarzyszyły uroczystemu poświęceniu i oddaniu do użytku zmodernizowanego bloku operacyjnego oraz OIOM-u. Impreza odbyła się w czwartek 14 września. Z tej okazji do bocheńskiej placówki zawitał minister zdrowia Zbigniew Religa.

Uroczystości te były także okazją do wręczenia odznaczeń dla najbardziej zasłużonych dla ochrony zdrowia.

Na zakończenie wizyty ministra zdrowia na bocheńszczyźnie obyła się debata pomiędzy nim, a małopolskimi dyrektorami szpitali oraz małopolskimi starostami. Wielokrotnie usłyszano zapewnienia ministra, co do podwyżek pensji i to wszystkich pracowników służby zdrowia.

Zgwałcono 20-latkę

Do tragicznego zdarzenia doszło w Rozdzielu. 20-letnia kobieta przyjechała tu w poszukiwaniu pracy. Około godziny 17 zaczepił ją starszy mężczyzna. Zaczął z nią rozmowę. W międzyczasie dołączył do nich jego kolega. W pewnym momencie obaj rzucili się na kobietę i siłą zaciągnęli w pobliskie krzaki. Młodszy przytrzymywał jej głowę i uderzał nią o ziemię. Starszy w tym czasie gwałcił ją. Napastnicy byli pod wpływem alkoholu, próbowali nim poić także swoją ofiarę.

Pomagali Amelce...

Amelka Struzik za miesiąc skończy dwa lata... na torcie urodzinowym zapłoną świece. Życzenie, jak na razie, ma chyba tylko jedno – żeby mogła chodzić. Urodziła się bowiem bez nóżek i jednej rączki. Czeka ją długotrwała rehabilitacja, zabiegi operacyjne, zakup protez, aż wreszcie nauka chodzenia. Dziewczynce pomagają nauczyciele z Publicznego Gimnazjum w Dąbrówce, którzy już po raz drugi zorganizowali Festyn Charytatywny.<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp