Październik 2005

W październikowym numerze m.in.:

Z cyklu bocheńskie osiedla: Siła tkwi we współpracy

Na jednym z bocheńskich wzgórz rozciąga się osiedle nr 3 "Krzęczków-Łychów". Tworzą je w większości domy jednorodzinne. Tylko przy ulicy Brzeźnickiej, na miejscu dawnej cegielni, mieści się kilka nowopowstałych bloków. Daje się zauważyć, że jest to osiedle peryferyjne. Gdzieniegdzie kury spacerują po podwórkach, a na niewielkich łąkach można jeszcze spotkać krowy. Jednak mieszkańcy nie narzekają. Każdy z nich ma swój świat, w którym żyje.

Z cyklu nasze sołectwa: Wiśnicz Mały i jego sprawy

Wiśnicz Mały rzeczywiście nie jest wielką wsią. Około 500 osób zamieszkałych w blisko 130 domostwach nawet nie ma własnej parafii. Aby wziąć udział w niedzielnej mszy muszą pokonywać co tydzień kilka kilometrów do położonego w Starym Wiśniczu kościoła im. św. Wojciecha. Gospodarzem wsi jest sołtys Jan Sysło. Mały Wiśnicz ma też swojego radnego w radzie miejskiej Marka Paleja.

Bocheńskie prawybory

W sobotę (11 września) i niedzielę (12 września) w Bochni odbyły się prawybory. W przeciwieństwie do lat poprzednich nie zostały one przeprowadzone na płycie bocheńskiego Rynku, tylko na boisku przy Zespole Szkół nr 3. Niespodzianką okazały się wyniki. Pierwsze miejsce zajęło Polskie Stronnictwo Ludowe (26, 42%). Za nim uplasowała się Socjaldemokracja Polska (15,93%). Dopiero później Platforma Obywatelska (11,03%), Sojusz Lewicy Demokratyczej (10,72%), Prawo i Sprawiedliwość (8,43%), Platforma Janusza Korwina-Mikke (8,43%), Samoobrona RP (7,2%), Partia Demokratyczna-demokraci.pl (6,51%), Liga Polskich Rodzin (4,98%), Ruch Patriotyczny (0,16%) oraz Polska Partia Narodowa (0,08%).

Co sądzisz o prawyborach?

Krzysztof Pławecki, organizator prawyborów: - Organizowałem prawybory już trzeci raz i muszę powiedzieć, że jestem przekonany, iż wszystkie cele, które sobie postawiłem zostały osiągnięte. Zależało mi na tym, aby wyborcy mieli kontakt z politykami z pierwszych stron gazet. Udało się, była pani Premier Izabela Jaruga-Nowacka, Jarosław Kalinowski, Marek Borowski, Jerzy Hausner, Maciej Giertych, Janusz Korwin-Mikke, Krzysztof Janik itd. Wyborcy uzyskali tez bezpośredni kontakt z kandydatami na posłów z naszego regionu. Taka impreza jak prawybory zawsze przyczynia się do rozreklamowania miasta w mediach, a także do wzrostu frekwencji w trakcie wyborów. Szczerze mówiąc jest to chyba jedyna bocheńska impreza, która ma taki oddźwięk w całym kraju. Wymiernym aspektem dla mieszkańców było to, że mogli otrzymać przeróżne rzeczy od komitetów wyborczych, od długopisów do ogórków i chleba ze smalcem. Tzw kiełbasy wyborczej było więc naprawdę dużo, niektórzy wręcz wychodzili z siatkami pełnymi podarków. Co do miejsca to cóż... Ja wystąpiłem z pismem do burmistrza o odpłatne wynajęcie na dwa dni płyty rynku, no co otrzymałem odpowiedź negatywną. Jedyna alternatywą w miarę w centrum, było boisko przy Zespole Szkół Ekonomicznych nr 3. Za to boisko również zresztą zapłaciłem. Jak zapewniała mnie Pani Dyrektor, pieniądze przydadzą się na wyjazd uczniów do Finlandii. Lokalizacja imprezy była krytykowana przez różnych polityków, poseł Woda stwierdził, że jak się zaprasza gości to się ich przyjmuje w pokoju nr 1, a nie w pokoju nr 3. Co do słabego rozreklamowania imprezy, to ja nie mam wyrzutów sumienia, ponieważ rozplakatowałem powiat dokładnie. Problem polegał przede wszystkim na tym, że wszelkie plakaty są obecnie bardzo szybko zaklejane przez najróżniejsze komitety wyborcze.

Wojciech Cholewa, burmistrz Bochni: - Trudno jest mi to oceniać prawybory, bo partie polityczne same powinny wypowiedzieć się w tej kwestii. Zarzuty, które kierowano pod moim adresem, dotyczyły nie udzielenia miejsca na płycie Rynku, przez co prawybory nie powiodły się tak jak trzeba. Ja mogę powiedzieć tyle, że przedsięwzięciu, gdzie patronat obejmuje osoba, która naruszyła moje zaufanie, trudno jest sprzyjać. Chcieliśmy pokazać, iż miasto nie przykłada do tego ręki. Kiedy my chcieliśmy zorganizować prawybory przy pomocy Miejskiego Domu Kultury, partie zadeklarowały, że organizują je z panem Pławeckim. Zdają sprawę, że nasz plan powstał trochę późno, bo na półtorej tygodnia przed prawyborami. W sprawie udostępnienia miejsca na Rynku partii SdPl mogę powiedzieć jedynie tyle, że każda partia, która w bumie reklam podczas kampanii zgłosi się do mnie i powie, że zorganizuje koncert, dostanie płytę Rynku za darmo. Natomiast w stosunku do parasoli, pod którymi się będzie reklamować, zostaje spisana umowa i za to partia ponosi odpowiednie opłaty. Tak też było w tym wypadku.

Henryk Czech, prezes zarządu powiatowego PSL w Bochni, partii która wygrała prawybory: - Polskie Stronnictwo Ludowe i zarząd powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego podeszły do tych prawyborów bardzo poważnie. Staraliśmy się prowadzić tą kampanię bardzo pozytywnie. W mojej opinii i w opinii wielu innych polityków prawybory były prawidłowe i przeprowadzone w dobrej atmosferze. Wynik nie jest dla mnie zaskoczeniem, ponieważ PSL od zawsze jest blisko ludzi i znane są nam te nastroje. Obraziły się dwa ugrupowania, to jest ich problem. Nie wpłacili odpowiednich kwot i przez to nie mogli się promować ta tych prawyborach. Natomiast rozszerzenie prawa do głosowania na mieszkańców całego powiatu pokazało, że przeprowadzane sondaże rozmijają się z preferencjami naszych wyborców. Jednocześnie nie może być tak, co chcę jednoznacznie podkreślić, że kraj za miastem ma być inaczej traktowany. PSL i zarząd powiatowy prowadzi kampanię z rozwaga, rozumem i radością. Oczywiście było ze szkodą, że prawybory nie odbyły się w Rynku, na to nie mogliśmy mieć żadnego wpływu. Przygotowaliśmy się do tego miejsca i powiadomić ludzi w powiecie. Ale patrząc na ludzi, którzy brali udział, to kto chciał, przyszedł na miejsce, oddał swój głos, bawił się z nami.

Nasi do parlamentu

W zbliżających się wyborach do Parlamentu RP z tarnowskiego okręgu wyborczego (okręg nr 15) startują 233 osoby. My postanowiliśmy zaprezentować Państwu osoby, które są mieszkańcami powiatu bocheńskiego. Jest ich 19:Bogusław Sobczak (LPR, poz. 1), Bogusław Szumański (LPR, poz. 5), Mirosław Gądek (LPR, poz. 17), Iwona Tworzydło (SdPl, poz. 2), Agata Janusz (SdPl, poz. 4), Jan Wójcik (SdPl, poz. 5), Zbigniew Żydek (SdPl, poz. 13), Bogdan Kosturkiewicz (PiS, poz. 9), Zbigniew Dmitrowski (PiS, poz. 13), Jan Grzywacz (SLD, poz. 5), Maria Pietroń (SLD, poz. 10), Krzysztof Zięba (PO, poz. 4), Jacek Pająk (PO, poz. 11), Ludwik Węgrzyn (PSL, poz. 3), Władysław Skoczek (PSL, poz. 10), Zdzisław Gach (Partia Centrum, poz. 3), Paweł Wieciech (Platforma Janusza Korwina Mikke, poz. 4), Iwona Tworzydło (Samoobrona, poz. 9), Maria Dworak (Dom Ojczysty - wycofała swoją kandydaturę). Zapytaliśmy ich dlaczego zdecydowali się na kandydowanie w wyborach parlamentarnych. Ich odpowiedzi mogą Państwo przeczytać w nowym numerze "Ziemi Bocheńskiej".

Horoskop

Horoskop numerologiczny

Ogłoszenia drobne

i wiele więcej...


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp