Pałace i rezydencje Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą. W drugiej połowie XIX wieku berliński księgarz i wydawca Alexander Dunker i jego zespół rysowników opracował 960 widoków siedzib arystokratycznych, w tym 227 to rezydencje śląskie. Liczba 227 wiejskich siedzib arystokracji śląskiej, to liczba oznaczonych przez Dunckera domów, dworów, pałaców i zamków, które w drugiej połowie XIX w. znajdowały się w granicach ówczesnego Śląska. W tej pracy, której podmiotem jest Dolny Śląsk, zaprezentowano wszystkie siedziby odwzorowane przez zespół Dunckera znajdujące się na ziemiach historycznych Dolnego Śląska, a więc również tych, które w czasie powstawania Ländliche Wohnsitze…już do Śląska nie należały, a wchodziły w skład Brandenburgii, w tym miejscowości dawnego księstwa krośnieńskiego i dystryktu świebodzińskiego. Od strony wschodniej ujęto też miejscowości powiatów nyskiego, brzeskiego i namysłowskiego, które należą do województwa opolskiego, ale historycznie są dolnośląskimi, a od zachodniej dolnośląskie dobra leżące na lewym brzegu Nysy Łużyckiej, a więc w Niemczech.

Ponadto w prezentowanym materiale znalazły się miejscowości województw dolnośląskiego i lubuskiego, które nigdy (historycznie) do Śląska nie należały, za Dunckera brandenburskie, które po 1945 „znalazły się w obecnych granicach Dolnego Śląska”, a w każdym razie dolnośląskich województw.

W naszym opracowaniu przedstawiliśmy 202 widoki uporządkowane alfabetycznie według obecnych powiatów, umieszczając w nawiasie po niemieckiej nazwie miejscowości nazwę powiatu w okresie Dunckera, jeśli był inny.

Pałace i rezydencje Dolnego Śląska, 216 stron, 33x24, oprawa twarda, ekologiczna skóra. Wydanie w podwójnej wersji językowej (j. polski, j. niemiecki). Wszystkie egzemplarze numerowane. 13 pozycja z serii „Skarby kultury i literatury polskiej”.

Cena albumu: 250 zł + 5% VAT

Generalny dystrybutor:
PPUH VIKI
41-200 Sosnowiec, ul. Piłsudskiego 41
tel./fax: 32/ 292 02 22, e-mail: viki_sosnowiec@op.pl

Wydawca: Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza


<< powrót
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp