Minął Rok 2003

Za nami kolejny rok. Tradycyjnie zatem zapraszamy na przegląd ważniejszych wydarzeń jakie miały miejsce w 2003 roku.

 STYCZEŃ

 Mimo silnego mrozu i braku pokazów sztucznych w sylwestrową noc na bocheńskim rynku bawiło się kilkaset osób. Panowała bardzo przyjacielska atmosfera, poliq'a ani straż miejska nie musiała interweniować. Po raz pierwszy w naszym mieście doszło do podsumowania rankingu szkół pod względem ich osiągnięć sportowych. Zwyciężył Zespół Szkół Zawodowych w Łapanowie, drugie miejsce zajęło ILO w Bochni, a trzecie II bocheńskie LO. Laureatom rankingu wręczono ufundowane przez Starostwo Powiatowe nagrody w postaci sprzętu sportowego. Wciąż straszono „wąglikiem"... Około trzech godzin trwała wielka akcja zabezpieczająca mieszkańców Bochni przed nieznaną substancją. Przed Komendą Powiatową Policji zjawiły się dwa wozy bojowe bocheńskiej straży pożarnej, dwie karetki pogotowia, samochód transportowy Sanepidu oraz wóz ratownictwa chemicznego z Tarnowa. Powodem akcji było to, że dzień wcześniej jeden z mieszkańców Bochni znalazł w skrzynce na listy kopertę z białym proszkiem. Materiał ten został przewieziony do wojewódzkiego laboratorium w Krakowie, a kobieta, która przyniosła kopertę, została przyjęta na obserwację w bocheńskim szpitalu. Na szczęście, okazało się, że znaleziona substancje nie były groźne dla zdrowia i życia. Ktoś sobie tylko zażartował... W Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Krakowie, w wieku 67 lat zmarł nagle proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Żegoci-nie i jednocześnie dziekan dekanatu lipnickiego, ksiądz prałat Antoni Poręba. Od 1982 roku był proboszczem parafii Żegocina, pełniąc jednocześnie funkcję notariusza, wicedziekana, a od 1993 roku dziekana dekanatu lipnickiego. Ku uciesze lokalnych miłośników białego szaleństwa została oficjalnie otwarta Stacja Narciarska Kamionna - Laskowa.

LUTY

 Działająca przy Krytej Pływalni w Bochni sekcja pływacka „Foka" odniosła najpoważniejszy w swej historii sukces sportowy. Młodzi zawodnicy, przygotowani przez trenerów: Rafała Marca i Daniela Kurka, podczas eliminacji Mistrzostw Małopolski zdobyli aż 7 medali, w tym 2 złote, 2 srebrne i 3 brązowe. Inne powody do radości mieli nauczyciele, uczniowie a także absolwenci Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni, która świętowała 120-le-cie istnienia. W uroczystościach wzięło udział kilkaset osób. Tłoczno było także podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej zwołanej dokładnie w 750. rocznicę nadania Bochni praw miejskich w „Oratorium świętej Kingi". W tym historycznym wydarzeniu zapragnęli bowiem wziąć udział nie tylko licznie zaproszeni goście, Luty - Uroczysta Sesja Rady Miejskiej rozpoczynająca jubileuszowe obchody miasta Bochni lecz także wielu mieszkańców miasta. Wszyscy wysłuchali licznych przemówień, listów gratulacyjnych oraz byli świadkami podjętej przez aklamację uchwały - wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Królewskiego Miasta Bochni arcybiskupowi Henrykowi Nowackiemu „w uznaniu szczególnych zasług Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa promującego Bochnię w kraju i na świecie.". Niestety, obowiązki dyplomatyczne pełnione przez duchownego uniemożliwiły mu wzięcie udziału w uroczystości. Na drugi dzień mieszkańcy Bochni na scenie w Oratorium św. Kingi mogli podziwiać artystów Polskiej Opery Kameralnej w spektaklu operowym „Don Pasquale". Honorowy patronat nad imprezą objął Tadeusz Skoczek - wiceprezes TYP SA. Zgromadzenie ogólne Związku Powiatów Polskich wybrało Ludwika Węgrzyna - starostę bocheńskiego na prezesa zarządu organizacji, która skupia niemal wszystkie samorządy szczebla powiatowego. Artur Pałka - dyrektor Szpitala Powiatowego, złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska.

 MARZEC

Bocheński rynek wypełniły setki dzieci, które przyniosły ze sobą kilometry kolorowych pasów wykonanych w bardzo różnych technikach i z bardzo różnych materiałów... Kulminacją tego zgromadzenia było przyczepienie jednego końca pasa do dostojnej brody rzeźbiarskiej podobizny, panującego nad Rynkiem i w sercach bochnian, króla Kazimierza Wielkiego. Reszta materii przy udziale Marzec - broda Kazimierza Wielkiego na wagę rekordu zgromadzonych wielokrotnie opasała plac swój koniec znajdując w szybie kopalnianym.... W ten oryginalny sposób młodzi mieszkańcy miasta oddali cześć zasługom dla Bochni monarszego solenizanta, a jednocześnie zyskali możliwość wpisu ich osiągnięcia do Księgi Rekordów Guinnessa jako „najdłuższa broda króla Kazimierza Wielkiego". Na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie został pochowany profesor Stanisław Pachuta, urodzony w Kolanowie, niezwykle zasłużony dla swojego rodzinnego miejsca a zwłaszcza bocheńskiej kopalni soli.

 KWIECIEŃ

 Mimo zachęt konferansjera, by pokazywać stomatologom swoje zęby, nawet gdy ma się ich tylko siedem, dość umiarkowanym zainteresowaniem cieszyła się zorganizowana na bocheńskim Rynku przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Instytut Blend-a-med oraz Fundację Promocji Zdrowia Jamy Ustnej akcja „Czy masz zęby zdrowe na siódemkę?" Podczas XIII Otwartych Mistrzostw Europy Kyokushin IBK Karate w Hadze Marcin Put został sklasyfikowany na czwartym miejscu w Europie. Najwyżej notowany bocheński sportowiec mieszka w Małym Wiśniczu, jest technikiem fizjoterapii (pracuje w ośrodku zdrowia) i jednocześnie studentem tego kierunku na studiach magisterskich. Wojciech Szafrański - z wykształcenia prawnik, został mianowany nowym dyrektorem bocheńskiego szpitala. Wybrany spośród trzynastu kandydatów nowy dyrektor, nie do końca jest taki „nowy" bowiem w latach 2001 - 2002 pełnił tu funkcję dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych.

 MAJ

 Podczas odbywających się w Warszawie VIII Targów Turystyki i Wypoczynku „LATO 2003" Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia zdobyło pierwsze miejsce w dwóch kategoriach konkursu na najlepszy polski produkt turystyczny. Spółka zatryumfowała w dwóch z trzech konkursowych kategorii: „najlepszy polski produkt turystyczny w obszarze turystyki uzdrowiskowej" oraz „najlepszy polski produkt turystyczny w obszarze agro- i ekoturystyki". Kampania prounijna nabiera tempa. Również i w Bochni do głosowania na „tak" dla Unii Europejskiej nakłaniał mieszkańców naszego powiatu prezydent Aleksander Kwaśniewski. Pierwsze bocheńskie juwenalia zorganizowane przez studentów Wyższej Szkoły Ekonomicznej przebiegły bez zakłóceń. Młodzież nie zgubiła powierzonych im w piątek kluczy do miasta i mogła uroczyście zwrócić je niedzielnego popołudnia prawowitym właścicielom. Z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Bochni Dom Kultury zaprosił uczniów liceów plastycznych z całej Małopolski na plener malarski. Mimo iż pogoda nie pozwalała na dłuższe malowanie z natury, to jednak powstało szereg ciekawych obrazów pokazujących naszą Jubilatkę. Kolejny sukces karateków! Podczas zorganizowanych w Wałbrzychu VIII Mistrzostw Polski Karate, Andrzej Janik zdobył złoty medal w wadze do 80 kg, a Marcin Put wywalczył medal brązowy w wadze do 75 kg. Spod budynku Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łapanowie wyruszył IV Rajd Szlakiem Papieskim. Wzięło w nim udział około 1800 osób, co oznacza, że z roku na rok impreza ta cieszy się coraz większą popularnością.

 CZERWIEC

 Czy to efekt prowadzonej na bocheńskim rynku prezydenckiej kampani na rzecz akcesji Polski do Unii Europejskiej? - zastanawiało się wielu po zapoznaniu się z końcowymi rezultatami proeuropejskiego referendum w Bochni, którego wyniki przeszły oczekiwania nawet największych euroentuzjastów. Frekwencja przekroczyła średnią krajową i osiągnęła aż 63%, z czego głosów na „tak" było 81%, a przeciw integracji europejskiej opowiedziało się 19% głosujących. W skali całego powiatu bocheńskiego frekwencja w referendum unijnym wyniosła 58 procent. 71 procent wyborców poparło wejście Polski do Unii Europejskiej, a 29 procent sprzeciwiło się temu. Największą frekwencję a przy tym najwyższe poparcie dla przystąpienia Polski do UE odnotowano w samej Bochni. Najsłabszą frekwencję odnotowano w gminach: Drwinia i Lipnica Murowana (po 52 pocent). Najmniejsze poparcie w Żegocinie oraz Trzcianie - po 56 procent. Prezydent RP w Bochni Tłum wiśniczan i mieszkańców okolicznych miejscowości szczelnie otoczył ustawioną na wiśnickim Rynku scenę, kiedy zaczęła na niej śpiewać laureatka programu „Idol" - Alicja Janosz. Młodziutką wokalistę zaproszono, by wykonała finałowy koncert w ramach „Dni Wiśnicza". Także odbywające się tydzień później Jubileuszowe Dni Bochni zakończył bardzo mocny (także dosłownie) akcent. Koncert „Budki Suflera" przyciągnął na Rynek około 6-7 tysięcy osób.Bardzo wyrównaną walkę z rezerwami Wisły Czerwiec- koncert „Budki suflera" stoczyła w walce o III ligę drużyna piłkarska BKS-u. Pogrążył nas gol pierwszoligowca -Daniela Dubickiego.

 LIPIEC

 Leszek Walankiewicz został nowym trenerem piłkarskiej drużyny BKS-u. Zastąpił na tym stanowisku Jacka Ćwika, któremu wygasła umowa a klub postanowił jej nie przedłużać. Dzień 22 lipca mieszkańcom gminy Bochnia, a zwłaszcza jej najmłodszej części - Stanisławicom będzie się już kojarzył nie tylko ze słynnym manifestem.... Rozporządzenie Rady Ministrów z tego właśnie dnia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin mówi, że „z dniem l stycznia 2004 r. ustala się granice następujących gmin: (...) w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim - gminy Bochnia i w powiecie wielickim gminy Kłaj przez włączenie do dotychczasowego obszaru gminy Bochnia wsi Stanisławice stanowiącego obręb ewidencyjny Stanisławice o powierzchni l 779,87 z gminy Kłaj." Chłopięcy Chór Pueri Cantores Sancti Nicolai pod dyrekcją ks. Stanisława Adamczyka został najlepszym chórem VII Europejskiego Festiwalu Chórów Giuseppe Zelioli w Lecco.

 SIERPIEŃ

 W amerykańskim Roselle została podpisana partnerska umowa między władzami tamtejszego miasta a władzami Bochni reprezentowanymi przez burmistrza Wojciecha Cholewę i przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Olszewskiego, oparta o amerykański program Sister Cities zainicjowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki w 1956 r. „by propagować przyjaźń i zrozumienie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a innymi narodami poprzez rozwijanie osobistych kontaktów". W „710 Urodziny Żegociny" rozegrano zawody sportowe zaś na estradzie wystąpił krakowski „Kabaret pod Wyrwigroszem". Gwiazdą wieczoru była grupa „The Shout", grająca największe przeboje „The Beatles", „Czerwonych Gitar" i innych zespołów lat 60 i 70-tych. Oddano uroczyście do użytku (dla niektórych-nareszcie) mieszczącą 118 stoisk handlowych halę targową Ga-zaris. Kiedy większość społeczeństwa polskiego wypoczywała, 75 mieszkańców Królówki przez dwa tygodnie intensywnie uczyło się języka angielskiego, W aby we wrześniu dobrze ugościć kilkunastoosobową grupę zagranicznych gości. Jej trzon stanowili Anglicy, którzy przyjechali do Królówki w ramach programu „Wiklinowy pomost", a należący do Devon Basketmakers As-sociacion, czyli Stowarzyszenia Wyplataczy Koszyków w Devon.

WRZESIEŃ

 Shewach Weiss, ambasador Izraela w Polsce, przyjechał do Bochni, by potomkom Stanisława Fischera wręczyć medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Tytuł ten wybitnemu bochnianinowi przyznał 10 marca bieżącego roku Instytut Pamięci Narodowej Yad Yashem w Jerozolimie. Wrzesień - wizyta ambasadora Izraela Shewacha Weissa Uczynił to na wniosek Uszera A Weinfelda, pochodzącego z Bochni ™ emerytowanego profesora medycyny na Uniwersytecie w Geóteborgu, mieszkającego obecnie w Jerozolimie. Odbył się I Zjazd Absolwentów LO w Żegocinie, zorganizowany z okazji 10-lecia szkoły. Po Mszy ś w. kontynuowano uroczystości w szkolnej auli. Przez udział w publicznej zbiórce pieniędzy, mieszkańcy całego powiatu, ratowali bocheński szpital, a dokładniej jego oddział ratunkowy. Zebrano prawie 70 tyś. zł.

 PAŹDZIERNIK

 Bochnia była miejscem dwudniowego XVII Zjazdu Najstarszych Szkół w Polsce. Odbył się on w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego. Dwa tygodnie później, w tych samych salach odbył się wspólny zjazd absolwentów różnych roczników z okazji 185-lecia szkoły. Towarzystwo Przyjaciół Chorych - Hospicjum im. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego w Bochni „utworzyło" pierwsze w mieście „Pole Nadziei". Przed pomnikiem generała Okulickiego, na mającej kształt trójkąta rabacie, posadzono kilkaset żonkili. Osoby, które chciały to uczynić, wykupywały cebulki od wolontariuszy hospicjum. Mieszkańcy Bochni wzięli udział w specjalnych uroczystościach z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II 14 głosów za, 3 wstrzymujące, l przeciw - taki był wynik głosowania uchwały zmieniającej obecnie obowiązujący herb Bochni (z orłem) na przedstawiający „w polu tarczy herbowej barwy czerwonej, o kroju gotyckim, trzy złote narzędzia górnicze w słup: dwustronny młot pomiędzy kopaczką (motyką) górniczą i kilofkiem". Padł bocheński rekord wartości łupów będących efektem jednego włamania. Osiągnęła to grupa, która dokładnie spenetrowała Dom Handlowy „Sutoris". Podczas jednego skoku dokonano tam dziesięciu włamań do poszczególnych (osobno zabezpieczonych) stoisk. Łączna wartość strat będących efektem włamania do DH „Sutoris" wynosi 78 tyś. zł. Kolejny rekord! Bocheńska poliq'a wpadła na trop nielegalnej uprawy marihuany. Konopie indyjskie rosły na balkonie jednego z domów w Proszówkach. Było tam 9 donic z okazałymi roślinami. Na strychu znaleziono 17 krzaków w trakcie suszenia, duże ilości gotowego suszu zapakowanego już w foliowe worki i kartonowe pudełka oraz nasiona do kolejnego siewu. Tak dużej domowej uprawy konopi jeszcze w powiecie bocheńskim nie było.

 LISTOPAD

Po raz trzeci Bochnia uczciła rocznicę odrodzenia państwa polskiego Pół-maratonem Niepodległości. Na trasę mającą długość dokładnie 21097 m wystartowały 182 osoby, w zdecydowanej większości byli to przyjezdni, także z innych krajów. Młodzi mieszkańcy miasta i powiatu masowo (381 uczestników) wzięli natomiast udział w biegach na krótszych dystansach. Na ulicach Bochni rywalizowali także niepełnosprawni i po raz pierwszy w nauczyciele oraz przedstawiciele miejscowych władz, którzy stanęli na starcie integracyjnego biegu VIP-ów. Zgodnie z wolą uczniów, nauczycieli, rodziców i Rady Powiatu od 11 listopada ubiegłego roku II Liceum Ogólnokształcące w Bochni nosi imię Orła Białego. To jedna z nielicznych szkół w Polsce mająca tak dostojnego patrona...

 GRUDZIEŃ

 W sali bocheńskiego kina Regis odbyła się dwudniowa konferencja „Samorząd - Finanse - Polityka". Jednym z głównych prelegentów był wicepremier Jerzy Hausner, którego wystąpienie niemal w całości poświęcone było udowadnianiu tezy, że z finansami publicznymi w Polsce trzeba coś zrobić, by w ciągu najbliższych dwóch lat nie doszło do ich całkowitej zapaści... Dwudniowe uroczystości oficjalnie zakończyły rok obchodów jubileuszu 750-lecia nadania praw miejskich. Patronował im święty Mikołaj, pod którego wezwaniem powstała mająca co najmniej tyle lat, ile ma miasto, najstarsza bocheńska parafia. Najpierw w kościele pw. Św. Pawła Apostoła odsłonięte i poświęcono tablicę upamiętniającą 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. Później w Oratorium Świętej Kingi nastąpiło uroczyste wręczenie aktu nadania tytułu Honorowego Obywatela Królewsko - Górniczego Miasta Bochni arcybiskupowi Henrykowi Nowackiemu -nuncjuszowi apostolskiemu w Republice Słowacji. Następnie w muzeum otwarto wystawę medali, numizmatów i okazów filatelistycznych, związanych z pontyfikatem Jana Pawła II (dar arcybiskupa H. Nowackiego) oraz wystawę „Święty Mikołaj - patron dyskretnej filantropii". Wieczorem w bazylice pw. św. Mikołaja odprawiona została uroczysta msza święta kończąca odpust. Natomiast następnego dnia w tej samej świątyni odbyła się uroczysta msza święta kończąca jubileusz 750-lecia miasta Bochni transmitowana przez TV Polonia. V Ogólnopolski Festiwal Sportów Wodnych zorganizowany w bocheńskiej Pływalni im. Jana Kota sprawił, że przez trzy dni obiekt był miejscem ostrej sportowej rywalizacji ponad 200 zawodników z całej Polski reprezentujących kilkanaście klubów i różne dyscypliny sportowe. Największe emocje budziły widowiskowe zawody kajak-polo. Choć pogoda była bliższa świętom wielkanocnym niż Bożemu Narodzeniu to w przedświąteczną niedzielę, tradycyjnie, na bocheńskim rynku można było nie tylko dostać wigilijne sianko, lecz także połamać się opłatkiem i życzyć sobie nawzajem wszystkiego najlepszego...


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp