Minął Rok 2002

 Za nami kolejny rok. Tak jak i poprzednie nie należał do łatwych i radosnych. Ale tak jak i w poprzednich latach nie brakowało wydarzeń ważnych dla naszego regionu i co istotne w przeważającej większości były to zdarzenia optymistyczne. Kto z Państwa chce sobie o tych wydarzeniach przypomnieć - zapraszamy do lektury.

 STYCZEŃ

 Mimo iż władze miasta, głównie ze względu na trudną sytuację finansową, zrezygnowały (po raz pierwszy od dziesięciu lat) z organizacji sylwestrowego spotkania na bocheńskim Rynku, Nowy Rok przywitała tam spora grupa ludzi. Atmosfera była radosna i szampańska, chociaż zabrakło sztucznych ogni i głośnej muzyki. Nieustanne opady śniegu oraz wiatr spowodowały, że kilkanaście bocheńskich wsi było całkowicie odciętych od świata. Takie opady śniegu pamiętają z odległej przeszłości tylko najstarsi mieszkańcy naszego regionu. Przez wiele dni na zablokowanych zaspami drogach pracował nieustannie ciężki sprzęt. Niewiele dni później z powodu nagłej odwilży musiano w trzech gminach powiatu bocheńskiego ogłosić alarm powodziowy spowodowany powstawaniem niebezpiecznych zatorów kry na Uszwicy, Potoku Saneckim i Tarnawce. Dzięki ofiarnej akcji strażaków niebezpieczeństwo zażegnano. Dużym sukcesem zakończyło się kwestowanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w której uczestniczyło stu młodych ludzi. Zebrano ponad 22 tyś. zł. To absolutny rekord Orkiestry! Nowy samochód terenowy z napędem na cztery koła otrzymała z komendy wojewódzkiej Powiatowa Komenda Straży Pożarnej w Bochni. Także szpital wzbogacił się o, co prawda nie nową, ale dobrze wyposażoną, karetkę podarowaną od partnerskiego powiatu Saarlouis w Niemczech. 23 podpisano umowę notarialną na mocy której znany polski biznesmen Zbigniew Urban stał się współwłaścicielem Uzdrowiska Kopalni Soli Bochnia. Dzień wcześniej rozstrzygnięto przetarg na mocy którego wykupił on 61 proc. udziałów w tej spółce za 2 min. 44 tyś. zł. 27-w XX Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „O Lipnicką Lipę" Grand Prix przyznano Grupie Kolędniczej „Szczodroki" z Olszyn. Niestety, początek roku długo będą pamiętać mieszkańcy Majkowic. Wszyscy byli wstrząśnięci zabójstwem 88- letniego, mieszkającego samotnie staruszka. Mordercy zabrali 7 tyś. złotych w gotówce, zegarek i dowód osobisty. Po obfitych opadach śniegu, oraz nagłej odwilży przyszły silne wiatry... Połamane drzewa, zerwane linie energetyczne to pokłosie wichury, która przeszła przez teren bocheńsz-czyzny w nocy z 28 na 29.

 LUTY

 Potrójne „Brzeźnickie rocznice" stały się okazją do świętowania dla mieszkańców podbocheńskiej wsi. Rocznice: 760-ta - pierwszej wzmianki o parafii w Brzeźnicy, 700 - założenia miasta Brzeź-nica (na krótko) oraz 370-ta - powstania kościoła p.w. św. Stanisława uwieńczone zostały pokazem ogni sztucznych oraz efektów laserowych wokół obchodzącego jubileusz kościółka. Minister Barbara Labuda z Kancelarii Prezydenta RP oraz Marek Kotański - lider MONAR-u byli m.in. uczestnikami trzydniowej konferencji poświęconej zagrożeniom związanym z narkotykami jaką zorganizowała w Bochni Uczelniana Rada Samorządu Studentów Akademii Rolniczej w Krakowie. Nikt wówczas nie przypuszczał, że będzie to jedna z ostatnich konferencji szefa MONAR-u... Sporo zamieszania wywołała wizyta przedstawicieli rodu Lubomir-skich, którą złożyli na wiśnickim zamku. Przyjechali z kłódkami i łańcuchami. Skończyło się, na szczęście, tylko na umieszczeniu tabliczki z napisem „teren prywatny".

 MARZEC

W czasie Międzynarodowych Targów w Gdańsku poważny sukces odniósł zakład Igloo z Kopalin. Jeden z produktów tej podbocheńskiej firmy uzyskał w swej kategorii I miejsce. Słynny Konkurs Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej mimo niesprzyjającej aury przyciągnął jak i w poprzednich latach tłumy ludzi. Najwyższa palma na lipnickim rynku miała 22,8 m wysokości. Stanisław Żelichowski, minister ochrony środowiska, dokonał uroczystego otwarcia zmodernizowanej oczyszczalni ścieków, które teraz do Raby będą spływać w zdecydowanie mniejszej ilości. Otwarcie nowej oczyszczalni ścieków W VII Mistrzostwach Polski Karate, które odbyły się w Jeleniej Górze duży sukces odnieśli bo-cheńscy zawodnicy:Marcin Put (w kategorii do 75 kg) zdobył złoty medal, Dariusz Mączka (do 65 kg) srebrny, zaś Tadeusz Łucyków (do 80 kg - senior) - brąz.

 KWIECIEŃ

Przychodnia Rehabilitacji Leczniczej zmieniła swoje miejsce lokalizacji. Z budynku będącego własnością Uzdrowiska została przeniesiona do budynku Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Wojska Polskiego. Wizytujący bocheńskie parafie ordynariusz tarnowski biskup Wiktor Skworc spotkał się z bocheńskimi władzami w budynku Urzędu Miasta. To bezprecedensowe wydarzenie w historii bocheńskiego magistratu. Prawie 80 tyś. zł. zebrano podczas kwesty która odbyła się na terenie całego powiatu bocheńskiego na rzecz oddziału ratunkowego bocheńskiego szpitala. Kwestowało około 900 osób: strażacy OSP oraz pielęgniarki i lekarze.

MAJ

 2 maja był ostatnim dniem targowym na placu Gazaris. Kilka dni później rozpoczęły się prace budowlane przy budowie nowej hali targowej. Rozpoczęła się także przebudowa niszczejącego z każdym rokiem głównego budynku Uzdrowiska, znajdującego się przy szybie Sutoris. Wysoki na 18 metrów krzyż stanął w jednym z najwyższych miejsc w Kobylcu w gminie Łapanów, jako milenijna pamiątka od mieszkańców tamtejszej parafii. Pod hasłem „Poprzez rodzinę toczą się dzieje człowieka" zorganizowano już po raz trzeci, z okazji urodzin Jana Pawła II, Rajd Papieski z Niegowici do Łapanowa. 12 kilometrową trasę pokonało około 1,5 tysiąca osób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni została laureatem Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar 2002. To pierwsza w historii konkursu nagroda dla biblioteki. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Baczkowa oraz Strażacka Orkiestra Dęta z Grobli zdobyły pierwsze miejsca podczas V Parady Orkiestr Dętych w Nowym Wiśniczu. Już stało się tradycją, że podczas Dni Bochni z nieba pada deszcz. Podobnie było i w tym roku. Jednak na główne gwiazdy: „Perfect" oraz „Pod Budą" i tak przyszły spore tłumy...

 CZERWIEC

 Jubileusz 75 urodzin wspaniałego dyrygenta - bochnianina Jerzego Katlewicza stał się okazją do zorganizowania w bocheńskiej bazylice koncertu Capelli Cracoviensis dyrygowanej przez samego Jubilata. To była prawdziwa uczta dla melomanów! Koncert z okazji 75-lecia urodzin Jerzego Katlewicza Cztery złote, dwa srebrne oraz pięć brązowych medali przywieźli z I Mistrzostw Myślenic zawodnicy amatorskiej sekcji pływackiej działającej przy Krytej Pływalni w Bochni. W siedzibie Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów autorom i wydawcom podręczników szkolnych, wyróżnionych przez tą prestiżową organizację. Wśród laureatów znaleźli się m.in. bocheńscy nauczyciele Maria i Ryszard Rozenbajgerowie, za napisane przez siebie podręczniki do fizyki dla gimnazjalistów. Bocheński koncert „Ich Troje" zorganizowany z okazji 10 urodzin firmy „Mag" zgromadził ok. 3 tysiące widzów na stadionie BKS-u oraz prawie tysiąc za ogrodzeniem...

 LIPIEC

 Happeningiem na bocheńskim rynku zakończył się pierwszy międzynarodowy zlot młodzieży pt. „Wieża Babel". W dwutygodniowych spotkaniach młodych brali udział Niemcy, Słowacy i Bochnianie. Uruchomiono budowaną od kilku miesięcy sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja, Karosek i Więźniów Oświęcimia. Sprawdzano też wytrzymałość mostu budowanego na Rabie w Chełmie na trasie A-4, który ostatecznie oddany został do użytku w listopadzie. Ceramiczny pomnik błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej stanął obok wykonanej przed rokiem statuy bł. Szymona na placu przy kościele św. Andrzeja w Lipnicy Murowanej.

 SIERPIEŃ

 Przy kościele św. Pawła Apostola w Bochni odbył się speq'alny koncert dedykowany Janowi Pawłowi II z okazji jego rozpoczynającej się pielgrzymki do Ojczyzny. Można też było wpisać się do specjalnej księgi z życzeniami dla Ojca Świętego, która została przekazana papieżowi podczas jego pobytu w Krakowie. Liczącemu około 2,5 tyś. mieszkańców Nowemu Wiśniczowi przybyło czwarte już muzeum, tym razem Muzeum Ziemi Wiśnickiej oraz dziesiąty pomnik, tym razem Juliusza Kossaka. Przy ulicy Na Buczków oddano do użytku dwa budynki socjalne wybudowane przez władze miasta, w których min. zamieszkali bocheńscy Cyganie. W ten sposób miał zakończyć się pro-blem z bocheńskimi Romami zamieszkującymi dotychczas baraki na os. Św. Jana...

 WRZESIEŃ

 Po ośmiomiesięcznej przerwie bocheńscy kinomani mogą chodzić do kina w Bochni. Właśnie zainaugurowało działalność nowoczesne i komfortowe kino Regis znajdujące się w bocheńskim MDK-u. Nowa sala kinowa Pierwszym filmem wyświetlonym w nowym kinie był „Pianista" Romana Polańskiego.Podczas IV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego jednym z czternastu prezentowanych cennych zabytków był gotycki kościół pod wezwaniem Narodzenia NMP w Łap-czycy. Z tej okazji zorganizowano I Rodzinny Rajd Rowerowy Via Re gia Antiqua z Bochni do Łapczycy, w którym wzięło udział ok. 70 osób. III Święto Powiatu, które odbyło siew gminie Rzezawa przebiegało w strugach ulewnego deszczu i porywistego wiatru. Na plenerowych scenach usytuowanych w Królówce i Nowym Wi-śniczu prezentowana była adaptacja znanej sielanki Kazimierza Brodziń-skiego pt. „Wiesław". W tym niecodziennym przedstawieniu wzięło udział (jako aktorzy) kilkudziesięciu mieszkańców Królówki! Doczekało się remontu zabytkowe centrum gminy Lipnica Murowana. Rynek o powierzchni 5 tyś. m kw. wzbogacił się w granitową kostkę. • Wypadek drogowy na wiadukcie nad ul. Brzeźnicką obudził niemal całą Bochnię. Potężne wybuchy i niestety ofiara śmiertelna. Pozytywnym elementem tej tragedii było bohaterskie zachowanie dwudziestodwuletniego Marcina Bodka, który ryzykując własnym życiem spod palącego się pojazdu wydobył jednego z kierowców. Minister Skarbu Państwa odwołał z funkcji zarządcy komisarycznego Kopalni Soli Bochni Jerzego Orła. Jego miejsce zajął Jerzy Freudenheim, dotychczasowy dyrektor d.s. technicznych kopalni. W całej Polsce odbywały swoje ostatnie posiedzenia Rady Miast i Gmin. Zazwyczaj kadencje kończyły się w spokojnej atmosferze, choć kampania wyborcza zaczynała już się zaostrzać...

 PAŹDZIERNIK

 W X Festiwalu Piosenki Maryjnej Ad Gloriam Deipare zaprezentowało się 24 wykonawców z całej Polski. Festiwal odbywał się w zmodernizowanej przez parafię sali byłego kina „Jutrzenka". Pierwszy mecz BKS-u na gruntownie wyremontowanym stadionie zakończył się zwycięstwem 2:1 nad drużyną Okocimskiego. Oddano do użytku windę przy miejskiej przychodni na ul. Floris. Inwestycja ta jest zwieńczeniem całego cyklu prac inwestycyjnych i remontowych w obiekcie, który w przeciągu ostatnich lat zmienił się nie do poznania... Ksiądz Stanisław Adamczyk założyciel i dyrygent Chłopięcego Chóru „Pueri Cantores Sancti Nicolai" został laureatem niezwykle prestiżowej Nagrody im. Jerzego Kurczewskiego. Bocheńska firma Cold otrzymała tytuł Lidera Biznesu 2002. Organizatorem konkursu typującego najlepszą firmę na terenie bocheńszczyzny było Forum Stowarzyszeń Przedsiębiorczości Regionu Bocheńskiego. Pochodzący z Łapanowa Janusz Kulig został Rajdowym Samochodowym Wicemistrzem Europy! W klasyfikacji Mistrzostw Polski zajął czwartą pozycję. Na ósmym miejscu sklasyfikowano bocheńską załogę -braci Michała i Grzegorza Bębenków. W nowej Radzie Miasta rządząca dotąd koalicja BiZBR będzie dysponować 7 mandatami, 9 miejsc zdobył blok Bochniacy dla Bochni, 3 komitet Nasze Miasto i Powiat i 2 koalicja SLD-UP. Do Rady Powiatu 8 osób wprowadził komitet BiZBR, 5 Nasze Miasto i Powiat oraz Ruch Ludowy, 2 SLD i l Samoobrona. W wyborczą noc ostro dała się we znaki szalejąca wichura. Poradziła sobie nie tylko z większością wywieszonych transparentów, ale także zrywała dachy, łamała drzewa, co w konsekwencji powodowało zrywanie linii energetycznych.

 LISTOPAD

 Zwycięstwem 5:2 nad zespołem Wierchy Rabka piłkarze Bocheńskiego Klubu Sportowego przypieczętowali swoją niekwestionowaną pozycję lidera w IV lidze. Szansę na III ligę rosną... Trzy figurki pochodzące z przełomu XIX i XX wieku skradli złodzieje z kościoła kazimierzowskiego w Łapczycy. Prawie 22 km mieli do pokonania uczestnicy Biegu Niepodległości organizowanego po raz drugi w Bochni. Zwyciężył Wiesław Figurski z Chorze-lowa. We wszystkich biegach wzięło udział prawie 500 zawodników. Wojciech Cholewa w drugiej turze pokonał różnicą 1263 głosów Jana Olszewskiego w ubieganiu się o fotel Burmistrza Miasta Bochni. Starostą Powiatu Bocheńskiego wybrany został ponownie Ludwik Węgrzyn. Zainaugurowała rozgrywki Bocheńska Liga Halowej Piłki Nożnej. Zainteresowanie ligą jest ogromne, o czym świadczy najlepiej fakt, że ostatecznie do rozgrywek przystąpiły aż 24 drużyny. Dwa medale, złoty (Ewa Gogola) i brązowy (Anna Barbach) przywiozły zawodniczki bocheńskiej sekcji Judo z Mistrzostw Polski Młodziczek w Rybniku.

 GRUDZIEŃ

 Tegoroczna Barbórka w bocheńskiej kopalni miała wyjątkowo skromną oprawę. Powód, niejasność co do dalszej przyszłości prowadzenia prac likwidacyjnych we wschodniej części wyrobisk ze względu na brak budżetowej dotaqi na odpowiednim poziomie. Na szczęście sprawa zakończyła się korzystnie dla bocheńskiej kopalni, choć kosztem jej młodszej siostry - Wieliczki. Jak i w poprzednich latach przed większymi bocheńskimi sklepami młodzi ludzie przeprowadzili akcję „Operacja Kilo", dzięki której w niejednym samotnym i ubogim sercu zrobiło się cieplej i radośniej. Podobny wydźwięk miało wigilijne spotkanie na bocheńskim Rynku. Śpiewano kolędy, łamano się opłatkiem, można było skosztować ciepłego posiłku oraz zabrać ze sobą gałązki jodły i sianko. Mieszkańcy Bochni, którzy przybyli tego dnia na bocheński Rynek byli bardzo zadowoleni z pomysłu. Podczas uroczystego koncertu z okazji XV-lecia Chóru Chłopięcego Pueri Cantores Sancti Nicolai jego dyrygent ks. Stanisław Adamczyk oraz cały chór zostali wyróżnieni przez Burmistrza Wojciecha Cholewę tytułem Ambasadorów Królewskiego Górniczego Miasta Bochni.


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp