Minął Rok 2001

Rok 2001 dla wielu pozostanie w pamięci do końca życia... Zbrojne konflikty o zasięgu międzynarodowym, masowe demonstracje przeradzające się w rewolucyjne zamieszki, a przede wszystkim niepojęty i przerażający akt terroru z dnia 11 września... W naszym kraju kolejny rok wielkich wyrzeczeń, spadających powoli stóp procentowych i szybko narastającej fali biedy i bezrobocia oraz odkrywanych raz po raz afer... Nasz bocheński region jest malutką cząstką tej ziemskiej, a szczególnie polskiej rzeczywistości. I cieszy fakt, że próbując wspomnieć ubiegłoroczne wydarzenia w Bochni i okolicy, można napisać tak wiele dobrych, pozytywnych informacji...

STYCZEŃ

Zazwyczaj ogólnopolskie sukcesy muzyczne są udziałem chóru „Pueri Cantores". Okazuje się, że do „śpiewających chłopców" równają inni. Najlepszym tego przykładem II nagroda dla Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Państwowej Szkoły Muzycznej w Bochni, otrzymana podczas Konkursu Kolęd i Pastorałek w trakcie X Myślenickiego Festiwalu Pieśni Chóralnej który odbył się w pierwszych dniach nowego roku. Tradycyjnie już, w styczniu grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W ubiegłorocznej akcji wzięło udział prawie osiemdziesięciu wolontariuszy, którzy uzbierali w naszym mieście ponad 22 tysiące złotych. W zupełnie innej atmosferze, bez wystrzeliwanych w powietrze fajerwerków i głośnych koncertów, zakończyli akcję kolędowania na rzecz dzieci z Afryki, członkowie Papieskiego Dzieła Misyjnego. 13 stycznia w bocheńskiej Bazylice ponad 1800 dzieci z całej naszej diecezji uczestniczyło we Mszy świętej celebrowanej pod przewodnictwem ks. Bp. Ordynariusza – Wiktora Skworca, a później prezentowało się na scenie w kinie Jutrzenka. Dzień wcześniej, w Miejskim Domu Kultury spora liczba „schorowanych" mieszkańców Bochni i okolic postanowiła szukać ratunku w pokonaniu własnych dolegliwości u jednego z najbardziej znanych na świecie „uzdrowicieli" – Harrisa, który odwiedził nasze miasto. Wtorek, 16 stycznia stał się pierwszym dniem urzędowania dla Jerzego Orła na stanowisku Zarządcy Komisarycznego Kopalni Soli Bochnia i ostatnim, po przyjęciu rezygnacji przez Zarząd Miasta na stanowisku prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Nowym szefem MPEC-u został Krzysztof Zięba, który wcześniej przez wiele lat był związany z bocheńską kopalnią. W Lipnicy Murowanej odbył się XIX Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę". Najlepszymi kolędnikami wśród grup dziecięcych okazały się: „Droby" z Rozdziela, „Szczodroki" z Rzepiennika Suchego i „Herody" ze Starego Wiśnicza. Wśród dorosłych pierwsze miejsca przyznano: „Drobom" z Rzepiennika Suchego, „Podgórzanom" z Jastrzębi i „Śmiganiom" ze Śmigną. W styczniu, przy ul. Franciszka Kaima, oddano do użytku dwa socjalne budynki, dysponujące łącznie osiemnastoma mieszkaniami. Klucze od władz miasta otrzymały rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji mieszkaniowej i finansowej, wskazane przez Społeczną Komisję Mieszkaniową. 30 stycznia odszedł nagle Jacek Pacuła – księgarz, działacz sportowy, społecznik a przede wszystkim niezwykle oddany dla naszego miasta i jego mieszkańców obywatel.

 LUTY

Ten miesiąc był dla naszego regionu pełen ważnych, wręcz historycznych wydarzeń. 8 lutego papież Jan Paweł II mianował prałata Henryka Nowackiego arcybiskupem i Nuncjuszem Apostolskim na Słowacji. Ks. Nuncjusz w Bochni spędził swoje dzieciństwo jak i lata młodości. Od 1989 r. pracował w Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. 17 lutego zainaugurowano rok akademicki w pierwszej w historii naszego miasta uczelni – Wyższej Szkole Ekonomicznej. W budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 4 zajęcia w systemie zaocznym, rozpoczęło 82 pierwszych studentów uczelni. 24 lutego na bocheńszczyźnie rozpoczęła się peregrynacja kopii cudownego obrazu Jasnogórskiej Pani. Swe nawiedzenie Matka Boża rozpoczęła od parafii w Chronowie, odwiedzając kolejno wszystkie parafie w dekanatach: Lipnickim, Bochnia-Zachód, Bochnia-Wschód i Okulickim. 25 lutego na antenie regionalnej trójki, w programie „Tu i tam", stanęły w szranki miasta: Bochnia i Chełm. Niestety, ponad dwukrotnie większy Chełm „wydzwonił" swoje zwycięstwo. Bochnia w telewizyjnym programie "Tu i tam" Bochnia zaprezentowała się ciekawie i chyba wielu z widzów przekonała, że warto ją odwiedzić... W Lipnicy Murowanej ks. Proboszcz – Zbigniew Kras dokonał uroczystego poświęcenia nowej sali gimnastycznej przy tamtejszej Szkole Podstawowej i Gimnazjum. Bocheńskie RPK uruchomiło nową, okrężną linię autobusową nr 13 przez miejscowości: Gierczyce, Zawadę, Dąbrowicę. Na bocheńskiej scenie teatralnej odbyła się premiera przedstawienia „Igraszki z diabłem" w wykonaniu Amatorskiego Teatru „Igraszka", działającego przy MDK. Młodzi bocheńscy aktorzy wypadli rewelacyjnie!

 MARZEC

W marcu przeprowadzono kwestę pod hasłem „Ratując szpital – ratujesz swoje zdrowie, a może nawet życie", na rzecz bocheńskiego Szpitala Powiatowego. Zbiórka odbyła się we wszystkich miejscowościach powiatu. W akcję włączyły się lokalne oddziały Caritasu. Zebrano ponad 50 tys. zł. Sprzedano budynek Kopalni Soli stojący u zbiegu ulic Dominikańskiej i Solnej. W wyniku przetargu, nowymi właścicielami obiektu zostali bocheńscy biznesmeni.

Odbyło się trzydniowe seminarium dla regionalnych korespondentów Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Głównymi organizatorami byli: Biuro Programów Regionalnych TYP oraz „Ziemia Bocheńska – Stowarzyszenie Rozwoju Regionu". Przy tej okazji wręczono dyplom z aktem nadania przez Burmistrza Bochni, tytułu honorowego Ambasadora Miasta Bochni Tadeuszowi Skoczkowi – członkowi zarządu TVP. 25 marca, niespełna tydzień po konsekracji biskupiej, ks. Abp Henryk Nowacki przybył do Bochni, aby w swej rodzinnej miejscowości, w Bazylice św. Mikołaja odprawić Mszę św. dziękczynną i prymicyjną. – Tu w Bochni kształtowało się i dojrzewało moje powołanie kapłańskie – powiedział w trakcie uroczystości do licznie zgromadzonych wiernych.

 KWIECIEŃ

W Rajbrocie uroczyście otwarto nową placówkę Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Jest to już piąta filia należąca do bocheńskiego Oddziału Banku.

W deszczowy weekend 21 i 22 kwietnia kilkuosobowe delegacje z Keżmarku na Słowacji, Roselle w USA, Cavtat w Chorwacji, regionu partnerskiego powiatu bocheńskiego – Saarlouis w Niemczech oraz niemieckiego Bad Salzdetfurth gościły w Bochni na pierwszych w historii miasta Dniach Partnerstwa. Podpisano wówczas umowę o wzajemnym partnerstwie między Bochnią i Badem.

Bardzo dobrze w Małopolskiej Lidze Juniorów radzili sobie młodzi piłkarze BKS-u. Na cztery mecze odnieśli trzy zwycięstwa (m.in. z Cracovią i Garbarnią), przegrywając tylko z krakowską „Wisłą" i to przy sporym udziale sędziego... Rośnie nam czołowy pingpongista? W Ciechanowie, podczas XVIII Ogólnopolskiego Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar „Przeglądu Sportowego" i Polskiego Związku Tenisa Stołowego bardzo dobrze spisał się reprezentant SKS Żegocina, 10-letni Sławomir Osika z Leszczyny, który w stawce 48 rywali zajął III miejsce.

 MAJ

W II Rajdzie Papieskim Szlakiem na trasie Łapanów – Niegowić, wzięło udział dwukrotnie więcej uczestników niż w roku ubiegłym! Organizatorami są dwie szkoły noszące imię Papieża: Zespół Szkół Zawodowych w Łapanowie i Szkoła Podstawowa w Niegowici. Za rekordową kwotę sprzedano niecałe 2 ary działki budowlanej, usytuowanej przy ul. Kazimierza Wielkiego. Cena wywoławcza została przebita ośmiokrotnie i ten kawałek ziemi okazał się wart 400 tysięcy złotych! Kupił go jeden z mieszkańców naszego miasta... 18 maja na Zamku Królewskim w Warszawie z rąk ministra Kazimierza Michała Ujazdowskiego odbierał III nagrodę dla Muzeum im. Stanisława Fischera za cykl „Czwartkowe Spotkania Muzealne" w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku 2000 „Sybilla 2000" dyrektor bocheńskiego Muzeum Jan Flasza. Na rynku w Nowym Wiśniczu grały orkiestry powiatów bocheńskiego i brzeskiego. IV Wiśnicka Parada Orkiestr Dętych miała charakter eliminacji do XXIV Konkursu Orkiestr Dętych „Echo Trom-bity" w Nowym Sączu. W III Konfrontacjach Kabaretów Wiejskich „O Lipnicką Lipę" w Lipnicy Murowanej zwyciężył młodzieżowy kabaret „Śpasy" z Zawoi. To, co nie udało się w lutym Bochni, udało się w maju Żegocinie. W turnieju „Tu i tam", który 27 maja rozgrywał się w Żegocinie (4,8 tys. mieszkańców), Łochowie (ponad 18 tys. mieszkańców) i Supraślu (11,5 tys. mieszkańców) największą sympatią telewidzów obdarzona została właśnie Żegocina! Nie było w naszym mieście pierwszomajowych wieców, ale był wiec 31 maja... Wzięli w nim udział licznie zgromadzeni na bocheńskim Rynku młodzi ludzie, skandujący m.in. takie hasła jak: „Precz z papierosami". Wiec odbył się z okazji „Światowego Dnia Bez Papierosa".

 CZERWIEC

1 czerwca w Saarlouis podpisana została „Umowa o partnerstwie między powiatami" – niemieckim Powiatem Saarlouis a Powiatem Bocheńskim.

Po raz drugi zorganizowany został przez Parafię św. Mikołaja parafialny festyn z okazji Dnia Dziecka, który podobnie jak w ubiegłym roku, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. „Dni Bochni" rozpoczęły się w strugach deszczu i bardzo uciążliwym wietrze, ale za to w obecności premiera Tadeusza Mazowieckiego. Kończyły się już przy o wiele lepszej aurze i dobrych zespołach: Raz Dwa Trzy i De Mono. Zwłaszcza ten ostatni koncert zgromadził spore tłumy i przyjęty został bardzo entuzjastycznie... W bocheńskim Szpitalu Powiatowym coraz więcej zmian na lepsze. Oddano do użytku salę porodową przystosowaną do odbywania porodów rodzinnych. Oficjalnie rozpoczął działalność trzy-gwiazdkowy Hotel „Mag". Otwarciu towarzyszył recital Jacka Wójcickiego, występy Kamili Porczyk (mistrzyni fitness), wicemistrzów Polski w tańcach latynoamerykańskich oraz mistrza Polski w mieszaniu drinków... Zaś w budynku Miejskiego Domu Kultury, otwarto punkt redakcyjny krakowskiego oddziału TYP. Bocheński MOSiR, w podziemiach Kopalni Soli, zorganizował IV Międzynarodowy Turniej Judo, który zgromadził ponad 300 uczestników z 26 klubów z całej Polski, a także Ukrainy, Litwy i Słowacji.

 WAKACJE! LIPIEC-SIERPIEŃ

Dzięki gościnności i na zaproszenie Rady Gminy i Miasta Nowy Wiśnicz, 4 lipca przyjechała tam sześcioosobowa rodzina polskiego pochodzenia z Kazachstanu. Na bombę lotniczą, dwa pociski artyleryjskie, dwie miny moździerzowe oraz trzy zapalniki natrafili robotnicy pracujący przy ulicy Poniatowskiego. Z pomocą musieli przyjść saperzy. Lipiec okazał się miesiącem ciężkich zmagań z żywiołem wody. Ze względu na obfite opady deszczu wiele terenów naszego powiatu było dotkniętych powodzią. Powstały liczne osuwiska, zniszczeniu uległo wiele dróg. Odwołano wiele imprez kulturalno-rozrywkowych zaplanowanych na wakacyjne miesiące, m.in. Święto Powiatu, które miało odbyć się 29 lipca w Rzezawie. Po raz kolejny woda dała o sobie znać w niedzielę, 5 sierpnia. W ciągu godziny podczas groźnej burzy szalejącej nad niemal całą bocheńszczyzną zostało pod-topionych wiele domów i zabudowań. Najbardziej poszkodowana była Łapczyca, Drwinia, ale i mieszkańcy wielu rejonów Bochni odczuli na własnej skórze skutki ulewy. Po niszczącej, lipcowej fali powodzi przyszła „budująca" fala pomocy na rzecz powodzian z rejonów dotkniętych klęską. W ostatnich dniach lipca w ramach Rajdu Pojazdów Zabytkowych „CAARparty 2001" do Bochni przyjechało ponad 50 samochodów z Polski, Danii, Holandii, Belgii i Niemiec. Najstarszy z samochodów wyprodukowany został w 1938 roku i był to Fiat NSU Cabrio. W ogłoszonym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową rankingu na atrakcyjność inwestycyjną miast, Bochnia znalazła się w grupie B (bardzo atrakcyjne) obok 44 innych miast, w tym z Małopolski: Wieliczki, Oświęcimia, Chrzanowa i Zakopanego.

 WRZESIEŃ

Zapowiadane od wielu miesięcy „Prawybory w Bochni", stały pod dużym znakiem zapytania. W ostatniej chwili organizatorom udało się zmienić formułę i tym samym dopiąć swego, czyli zwabić do naszego miasta najważniejszych polityków i zaistnieć w mediach (także i ogólnopolskich) głośno i dużo mówiąc przy tym o naszym mieście... W przedwyborczym meetingu zdecydowanie wygrało SLD. Jeśli chodzi o typowanie składu parlamentu, mieszkańcy Bochni przecenili możliwości AWS-u oraz nie docenili PSL-u. W wyborach parlamentarnych z terenu bocheńszczyzny o mandat posła ubiegało się kilkanaście osób. Niestety, z sześciu posłów reprezentujących wyborczy okręg tarnowski, nie ma żadnego z naszego powiatu. Najbliżsi zdobycia mandatu byli: Ludwik Węgrzyn i Bronisław Chrzan. Lipnica Murowana uczciła pamięć zmarłego dwa lata temu proboszcza tamtejszej parafii, ks. Prałata Stanisława Wiśniewskiego, nadając miejscowemu Gimnazjum jego Imię. 15 i 16 września odbyły się III Dni Małopolskiego Dziedzictwa Kulturowego. Nasz region prezentowały w tym roku: Zamek w Nowym Wiśniczu i bocheńskie Muzeum. Dokonano uroczystego otwarcia i poświecenia kompleksu sportowego (dwie sale gimnastyczne i asfaltowe boiska rekreacyjne) przy szkołach na os. Św. Jana. Sekcja piłkarska Bocheńskiego Klubu Sportowego świętowała 80-te urodziny. ..Główną atrakcją były mecze oldbojów i seniorów BKS-u i GKS-u Katowice. Zaś 50-lecie obchodziła uroczyście sekcja piłki ręcznej BKS-u.

 PAŹDZIERNIK

Tradycyjnie już, Wielki Tygodniowy Odpust Różańcowy w bocheńskim Sanktuarium poprzedzał Festiwal Piosenki Maryjnej „Ad gloriam Deiparae". Tak jak w ubiegłym roku nie przyznano I miejsca. W głównej kategorii, dwa drugie miejsca przyznano zespołom: Magnificat ze Szczurowej i Carpe Diem z Krakowa. Swoje święto miało Gimnazjum nr l w Bochni, które uroczyście przyjęło na patrona szkoły postać Świętej Kingi. W Bad Salzdetfurth, w obecności licznej delegacji z naszego miasta, uroczyście podpisano umowę o współpracy partnerskiej między Bochnią a Badem. W ten sposób przypieczętowano umowę, podpisaną w kwietniu w bocheńskich podziemiach. Sportowe sukcesy naszych krajanów ucieszyły na pewno kibiców samochodowych rajdów. Janusz Kulig (z Łapanowa) i Jarosław Baran zostali rajdowymi mistrzami Polski. Bochnianie – bracia Bębenkowie zdobyli tytuł wicemistrzów w grupie N.

LISTOPAD

Urzędowanie w nowym gmachu rozpoczął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowy budynek ma prawie dwukrotnie większą powierzchnię użytkową od wynajmowanych wcześniej pomieszczeń na ul. Partyzantów. W Bratucicach – rodzinnej miejscowości Leopolda Okulickiego odsłonięte tablicę upamiętniającą Generała „Niedźwiadka", jednego z największych patriotów ziemi bocheńskiej. Bochnia zrobiła kolejny krok w stronę turystów. Wydłużenie trasy zwiedzania bocheńskich podziemi o około 400 m, będzie stanowić niewątpliwie jedną z największych atrakcji Uzdrowiska. Ukłonem w stronę przyszłych inwestorów stała się wizyta w Bochni ambasadora Królestwa Norwegii w Polsce – Stena Lundbo, który przebywał w Bochni na zaproszenie burmistrza Cholewy. Już po raz VII odbywały się Szaradziarskie Mistrzostwa Małopolski. W podziemiach najlepiej pracował umysł mieszkanki z Krakuszowic koło Gdowa. Pojawiło się nowe lokalne ugrupowanie polityczne – Obywatelskie Forum Samorządowe „Moja Bochnia i Powiat". Jedną z laureatek Międzynarodowego Konkursu Krasomówczego na zamku w Golubiu-Dobrzyniu została uczennica bocheńskiego Zespołu Szkół Mechanicznych – Katarzyna Skoczek. Prawie 100 uczestników (przyjechali z całego kraju oraz Białorusi i Ukrainy) wystartowało w I Bocheńskim Półmaratonie Niepodległości. Ta impreza ma spore szansę wejść na stałe do bocheńskiego kalendarza sportowego.

Bochnia coraz częściej liczy się w sportach walki. Reprezentująca sekcję MDK, Magdalena Zając, 16-latka z Bochni została mistrzynią Polski w karate.

 GRUDZIEŃ

6 grudnia rozpoczęło działalność Miejskie Centrum Dzieci i Młodzieży „Ochronka". Centrum obejmuje opieką wychowawczą i dydaktyczną uczniów w wieku od 7 do 20 lat. W placówce pracują pedagodzy i psycholodzy oraz nauczyciel przedmiotów ścisłych. Fałszywe „bombowe" alarmy w Gimnazjum nr l mają już swojego autora. Sprawcą okazał się jeden z uczniów. Najbardziej zaskoczeni byli rodzice „nieodpowiedzialnego" sprawcy. Dla wszystkich na przyszłość nauka – taka zabawa kosztuje około 10 tysięcy złotych! Tego jeszcze nie było! Na dworcu PKP w Bochni, a ściślej w jego holu, odbył się wernisaż prac malarskich jednego z uczniów wiśnickiego „plastyka". Podróżni czekając na „opóźniony pośpieszny" mogli oglądać obrazy... W gorszej sytuacji są miejscowi kinomani. Chyba nie wszyscy z nich mieli świadomość, że grudniowe seanse w kinie „Jutrzenka" były ostatnimi... Dawno też nie było takiej zimy jak w ostatnie Święta. Było bajkowo, ale nie dla wszystkich... Zaspy na drogach utrudniały dojazd do wielu miejsc, zwłaszcza na południu powiatu bocheńskiego. Niektóre części południowych gmin powiatu bocheńskiego zostały odcięte od świata... Żegnaliśmy ten rok nie tak hucznie i uroczyście jak poprzednie... Sporo zapowiadanych Zabaw Sylwestrowych zostało odwołanych. Nie było też fajerwerków na bocheńskim Rynku... Powody? Względy moralne, ekonomiczne i bezpieczeństwa. Oby rok 2002 nie był gorszy od poprzedniego...

oprac. JAN TRUŚ


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp