Minął Rok 2000

Rok 2000 nadchodził w szczególnej atmosferze. Środki masowego przekazu robiły wszystko, aby wbić nam do głowy, że stanie się coś niezwykłego. Miał być rokiem kończącym tysiąclecie, pełnym katastroficznych wizji (brak prądu, gazu, wody itd.) a nawet zamykającym dzieje świata. I pewnie dla wielu rozpoczął się z lekkim niedosytem, gdyż okazał się zwyczajnym, niczym nie różniącym się od poprzednich, nie spełniły się sensacyjne scenariusze.

STYCZEŃ

Także i w Bochni zaczęło się „jak co roku\"... Ostre sprzątanie płyty Rynku po „witaniu\" Nowego Roku głównie przez pijanych małolatów, oraz tradycyjna już, noworoczna podwyżka (o 10 groszy) cen biletów miejskich autobusów... Warto też odnotować, że po raz pierwszy ci, którzy po gorącej, szampańskiej nocy sylwestrowej potrzebowali dużej ilości wody, mogli zregenerować swoje siły na otwartej parę dni wcześniej miejskiej Krytej Pływalni. Szokującą „noworoczną\" wiadomością dla większości mieszkańców Bochni, stała się informacja o kradzieży w noc sylwestrową figury Matki Boskiej oraz aniołka z szopki bożonarodzeniowej znajdującej się przy Bazylice Św. Mikołaja. Nieco później okazało się, że dokonał tego 21-letni młodzieniec, nie w pełni świadomy tego, co uczynił... W styczniu oddano do użytku nowe gabinety podstawowej rehabilitacji Samodzielnego Miejskiego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej przy ul. Floris (zaadaptowane z pomieszczeń magazynowych). W ten sposób władze miasta wyszły naprzeciw problemom mieszkańców, oczekującym w odległych terminach na podstawowe zabiegi rehabilitacyjne w ZOZ-owskiej Poradni Rehabilitacyjnej, której zresztą przez cały rok groziła likwidacja. W Święto Trzech Króli Bochnia „straciła\" na kilka miesięcy Króla Kazimierza Wielkiego. Tego właśnie dnia, figura „bocheńskiego króla\" została zdemontowana i przewieziona do pracowni konserwatorskiej Andrzeja Stracha.

LUTY

Po odwołaniu na początku stycznia dyrektora bocheńskiego ZOZ-u Adama Jaworowskiego, jego następcą został doktor nauk medycznych Tadeusz Górecki, powołany przez Zarząd powiatu 21 lutego. W swoim wystąpieniu powiedział m.in. „Mam doskonałą koncepcję na reorganizację SP ZOZ w Bochni\". Co było dalej, każdy wie doskonale... Tego samego dnia w Urzędzie Miejskim w Brzesku podpisano list intencyjny pomiędzy Gminą Brzesko, Gminą Miasta Bochni, amerykańską firmą konsultingową IES-SCO oraz Mostostalem Kraków S.A. w sprawie podjęcia wspólnych działań zmierzających do utworzenia zakładu recyklingu i utylizacji odpadów komunalnych, organizacji zbiórki i transportu odpadów – ta data może być ważną dla całego regionu... 29 lutego odbył się charytatywny mecz piłkarski BKS Bochnia – Wisła Kraków (przyjechali w najsilniejszym składzie!), zorganizowany na rzecz Tomka Piotrowskiego, bardzo dobrze zapowiadającego się piłkarza, borykającego się z chorobą nowotworową. Mecz ten wzbudził ogromne zainteresowanie gromadząc ponad 2000 widzów. To było niezapomniane i niezwykle wzruszające wydarzenie.

MARZEC

W marcu nastąpiły zmiany w miejskim ZOZ-ie. Jego dotychczasowa kierowniczka dr Barbara Kumorek, pragnąc oddać się pracy lekarskiej, przekazała pałeczkę swojej dotychczasowej zastępczyni Barbarze Romańskiej-Witek. W dniach 20-23 marca przebywała w naszym mieście ekipa TV Kraków, realizując film o Bochni i regionie, który był później emitowany w cyklu „Miasta i miasteczka\". 23-25 marca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie kawa z Palarni Kawy MAG wygrała z produktami wielu innych wystawców podczas II Międzynarodowych Targów Napoi i Wyposażenia Barów „Drink & Bar 2000\" w kategorii używki.

KWIECIEŃ

Kwiecień okazał się dobrym miesiącem dla kolejnej bocheńskiej firmy. Tym razem Stalprodukt S. A. – otrzymał prestiżową nagrodę „Wybitny polski eksporter\". Pod koniec miesiąca o kontaktach regionów Małopolski i Spiszu obradowano w Bochni i Wiśniczu, podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez bocheńskie Muzeum. Parę dni później, na wiśnickim zamku odbył się wielki bal charytatywny, zorganizowany przez Zjednoczenie Rodowe Książąt Lubomirskich i kawalerów Zakonu Maltańskiego. W siedzibie rodowej Lubomirskich był to chyba jeden z największych bali od wielu stuleci... Na przełomie kwietnia i maja odbywały się Szachowe Dni Bochni rozgrywane w podziemiach Kopalni Soli – bardzo udana i ciesząca się dużym zainteresowaniem impreza szachowa.

MAJ

2 maja powrócił na bocheński rynek król Kazimierz. Następnego dnia, po uroczystej sesji i Mszy św. w Bazylice z okazji Święta Konstytucji 3-go Maja, odrestaurowany pomnik uroczyście odsłonili starosta i burmistrz. 10 maja, w godzinach szczytu (ok. godz. 15-tej) na bocheńskim Rynku przeprowadzono bombową akcję. Jak się wkrótce okazało, był to tylko głupi żart, który na ponad godzinę sparaliżował ruch komunikacyjny w centrum miasta... 18 maja, w dniu 80-tych urodzin Jana Pawła II, w bocheńskiej szkole podstawowej nr 7 odsłonięte popiersie patrona szkoły, zaś 20 maja uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych w Łapano wie zorganizowali I Rajd Papieski Kobylec – Łapanów, szlakiem jaki przemierzał będąc jeszcze wikarym w Niegowici Karol Wojtyła.

 CZERWIEC

Festyn dziecięcy, zorganizowany w dniach 3-4 czerwca, przez parafię św. Mikołaja, mocno wsparty przez lokalne instytucje i licznych sponsorów, zgromadził na bocheńskich plantach wielkie tłumy.

W dniach 8-10 czerwca w Bochni odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Regionalizm-Lokalizm-Media\" zorganizowana m.in. przez bocheńskie władze „Ziemi Bocheńskiej – Stowarzyszenia Rozwoju Regionu\" i Zarząd TV Polskiej. Chyba jeszcze nigdy w ciągu kilku dni nie mówiono i pisano o Bochni w ogólnopolskich mediach tak wiele i tak pochlebnie... Za ciekawe i udane należy uznać organizowane corocznie w czerwcu Dni Bochni, podczas których wystąpili m.in. Kabaret Wyrwigrosz, Stanisław Sojka, Ryszard Rynkowski, Beata Kozidrak z zespołem Bajm. Dla amatorów muzyki klasycznej prawdziwą ucztą mogła stać się, wykonana w naszej Bazylice, m.in. przy udziale bocheńskiego chóru chłopięcego, Msza e-moll Brucknera. 24 czerwca nastąpiło oficjalne otwarcie Krytej Pływalni i nadanie jej imienia Jana Kota – wybitnego sportowca i patrioty rodem z Bochni.

 LIPIEC

15 i 16 lipca uroczyście obchodzono 660-lecie kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zwanego też Górnym Kościołem w Łapczycy. Oprócz uroczystości religijnych odbyła się także sesja popular-no-naukowa. 30 lipca zakończyła się bezprecedensowa, trzydziestoośmiodniowa rowerowa wyprawa dookoła Polski dwóch młodych chłopców z Królówki – Rafała Wołowczyka i Krzysztofa Kowalskiego.

 SIERPIEŃ

W sierpniu było już pewne, że w budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 4 powstanie prywatna Wyższa Szkoła Ekonomiczna. Decyzję w tej sprawie wydało wówczas MEN. Inicjatorami powstania w naszym mieście WSE są wywodzący się z Bochni wykładowcy krakowskiej Akademii Ekonomicznej.

 WRZESIEŃ

1 września nowy rok szkolny uroczyście zainaugurowano w II Liceum Ogólnokształcącym, zaś 4 w nowej siedzibie Szkoły Podstawowej nr 4. Obie szkoły mogły rozpocząć naukę dzięki inwestycji miejskiej i powiatowej, w straszącym wcześniej przez wiele lat nieukończonym obiekcie na os. Św. Jana. 26 września przedwyborcze spotkania mieszkańców Bochni i okolic z kandydatami na prezydenta zakończył urzędujący prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Wcześniej Bochnię odwiedzili: Andrzej Olechowski, Jan Łopuszański, Janusz Korwin-Mikke, Marian Krzaklewski i Jarosław Kalinowski. Tego samego dnia Kopalnia Soli w Bochni otrzymała status Pomnika Historii.


PAŹDZIERNIK

1 października zakończył się VIII Festiwal Piosenki Maryjnej „Ad Gloriam Deiparae\". Podobnie jak w poprzednim roku, nie przyznano Grand Prix, choć poziom był zdecydowanie wyższy... W tym samym dniu, na 50 basenach Polski, odbyły się I Mistrzostwa Polski Amatorów w Pływaniu. W Proszówkach było dziewięciu medalistów, a w Bochni tylko jeden (wszyscy mieszkańcy Tarnowa). Prezydenckie prawybory w ILO wygrał Andrzej Olechowski. W prawdziwych wyborach „prawicowa\" Bochnia zdecydowanie wybrała Aleksandra Kwaśniewskie-go... (poparcie 44,22 proc). M. Krzaklewski dopiero na trzecim miejscu (18,25 proc). 25 października, stało się to, co powinno się stać dużo wcześniej... Zarząd Powiatu odwołał ze stanowiska dyrektora ZOZ – Tadeusza Góreckiego.

LISTOPAD

7 listopada koncert światowej sławy skrzypka Vadima Brodsk\'y i Waldemara Malickiego – grającego na fortepianie rozpoczął uroczyste obchody Święta Niepodległości. 11 listopada, podczas uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w bocheńskiej Bazylice, została poświęcona Kaplica Pamięci Narodowej. Oprócz figury Chrystusa Frasobliwego i kamienia z więzienia Chrystusa z Jerozolimy znajduje się tam ziemia z miejsc kaźni. 16 listopada podczas uroczystej sesji RM po raz pierwszy wręczono akt nadania Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Miasta Bochni. Zaszczytny tytuł otrzymał prof. Jerzy Katlewicz. 25 listopada poświęcono pomnik Chrystusa Króla przed kościołem parafialnym w Nowym Wiśniczu. W tym samym dniu odbyło się oficjalne oddanie do użytku obiektu Krytej Pływalni w Proszówkach. Decyzją Zarządu Powiatu nowym dyrektorem bocheńskiego ZOZ-u został lek. Artur Pałka, dotychczasowy kierownik Pogotowia Ratunkowego.

GRUDZIEŃ

6 grudnia, podczas uroczystości odpustowych w bocheńskiej Bazylice poświęcono nową Kaplicę Krzyża Świętego oraz po przeprowadzonym generalnym remoncie, zabytkowe organy. 8 i 9 grudnia przed bocheńskimi sklepami i supermarketami odbywała się zbiórka produktów żywnościowych i środków czystości dla osób ubogich, bezdomnych i potrzebujących w ramach tzw. „operacji Kilo\". Ogólnopolska akcja organizowana przez zgromadzenie księży Legion Chrystusa oraz ruch młodzieżowy Regnum Christi w Bochni przeprowadzona była dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu młodych ludzi z bocheńskiego I Liceum i Szkoły Podstawowej nr 5. Dary przekazano bocheńskiemu oddziałowi Caritas. Mamy Mistrza Polski z Bochni! 9 grudnia w Bydgoszczy Wiktor Tworzydło, uczeń II klasy gimnazjum nr 2, reprezentujący barwy MOSiR-u, zdobył tytuł Mistrza Polski Kadetów w Judo. Kilkadziesiąt pielęgniarek z bocheńskiego szpitala wzięło udział w ogólnopolskim proteście. Przez godzinę blokowały drogę krajową w Łapczycy oraz pikietowały przed budynkiem Starostwa Powiatowego. Tragiczna sytuacja ekonomiczna bocheńskiego szpitala spowodowała, że podczas nadzwyczajnej sesji powiatowej radni postanowili poręczyć kredyt zaciągnięty przez bocheński szpital na kwotę l ,5 min zł. Kredyt będzie przeznaczony na wykupienie części długów. Burmistrz Miasta – Wojciech Cholewa postanowił umorzyć szpitalowi zaległe kwoty od podatku i czynszu od nieruchomości w wysokości 26 tys. zł. Zarząd Miasta postanowił także odroczyć spłaty zobowiązań szpitala względem spółek komunalnych (MPEC, MPWiK i BZUK). Tym razem miłą niespodziankę sprawiło pasażerom miejskich autobusów RPK. Po naszych drogach jeździ 10 nowych i wygodnych autobusów.

oprac. JAN TRUŚ


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp