Miód, gołębie i wiklina – tak przygoda się zaczyna
28 Stycznia 2013 12:56

Dzięki Fundacji Wspomagania Wsi dzieci z Łapczycy mogły spędzić tegoroczne ferie dowiadując się nowych, interesujących rzeczy z kilku dziedzin. W ramach programu „Pożyteczne ferie 2013” Sołectwo Wsi Łapczyca wspólnie ze Świetlicą Opiekuńczo-Wychowawczą Wsparcia Dziennego w Bochni otrzymało z Fundacji niemal 2000 zł, które przeznaczono na zorganizowanie w terminie od 14 do 25 stycznia zajęć, podczas których 30 dzieci w wieku od 6 do 15 lat dowiedziały się skąd się bierze miód, na czym polega hodowla gołębi oraz co to takiego papierowa wiklina.

Miały również okazję spróbować swoich sił w wyszywaniu wybranych przez siebie wzorów. Projekt zakładał, iż podczas ferii dzieci mają poznać sąsiadów z pasją, robiących coś niezwykłego i ciekawego. Ponadto zwracali uwagę na właściwe traktowanie zwierząt domowych i przestrzeganie ich praw. Najpierw uczestnicy zajęć spotkali się z Józefem Górczykiem, który opowiedział jak zaczęła się jego przygoda z gołębiami, na czym polega hodowla, ile kosztuje itp.  Po powrocie na świetlicę wspólnie wykonano kolorowe ptaki.

Tematem kolejnych zajęć były pszczoły i miód.  Zofia i Stanisław Banasiowie, mającymi własną pasiekę opowiedzieli skąd się bierze miód, jak wygląda ul, czym zajmują się pszczoły. Przy tej okazji wszyscy mieli możliwość spróbować wybornego miodu.

Wszystkie dzieci (nawet chłopcy) z zainteresowaniem wysłuchali opowieści kolejnego gościa – Władysławy Buczek, która opowiedziała im o tym czym różni się szydełko od drutów, pokazała jakie niezwykłe dzieła można samemu wykonać przy odrobinie chęci. Na zakończenie wszyscy spróbowali własnych sił w wyszywaniu. Ostatnim sąsiadem z ciekawą pasją była Bogumiła Hamska, która pokazała uczestnikom projektu w jaki sposób stworzyć niezwykłe rzeczy ze zwykłej szarej gazety. Dzieci wyplatały gazetowe rurki, a następnie zrobiły z nich „wiklinowe” serduszka.

Jeden dzień poświęcony został zdrowemu odżywianiu. Dietetyk Anna Jaszczyńska opowiedziała w jaki sposób należy prawidłowo sporządzać posiłki, a następnie pod jej okiem przygotowano zdrowe danie – szaszłyki drobiowe z risotto z warzywami.

Podczas ferii nie zabrakło atrakcji – była bitwa na śniegowe kula, wyprawa na basen do Proszówek oraz wyjazd do kina 3D w Krakowie. Na zakończenie wszyscy otrzymali nagrody książkowe.

Iwona Świętek


<< powrót
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp