Marzec 2010

W marcowym numerze m.in.:

Wybierają śmierć

Samobójstwa na świecie pochłaniają rocznie więcej ofiar, niż wojny i morderstwa razem wzięte. W Europie z powodu samobójstw ginie każdego roku więcej ludzi niż w wypadkach samochodowych. Na świecie średnio co 40 sekund ktoś odbiera sobie życie. Niemal pięciokrotnie częściej są to mężczyźni. W Polsce w 2009 roku odnotowano 5 913 zamachów samobójczych, z których 4 384 zakończyło się zgonem. Polacy najczęściej odbierają sobie życie tuż po pięćdziesiątce.

Zabójcy na „podwójnym gazie”

Po naszych drogach jeździ kilkaset tysięcy potencjalnych morderców. To pijani kierowcy, których prawo traktuje łagodniej niż innych zabójców.
Grudzień 2008 roku. W Stanisławicach 27-letni kierowca, mieszkaniec Łazów potrącił idącego wzdłuż drogi pieszego. Kierowca był pijany, nie pomógł potrąconemu 19-latkowi, uciekł z miejsca wypadku, porzucając samochód. Następnie zadzwonił na policję i zgłosił kradzież tegoż pojazdu. Niestety, lekarze nie zdołali uratować 19-latka. Zmarł w połowie stycznia w szpitalu.

W rocznicę urodzin Chopina

Uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej w Bochni uczcili pamięć wielkiego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. W poniedziałek 22 lutego, w 200. rocznicę urodzin pianisty odbył się koncert pt. „Obrazy i dźwięki”.

Zimowe zmagania drogowców

Tegoroczna zima dała się wszystkim mocno odczuć. Od grudnia niemal bezustannie z nieba leciał biały puch, temperatury spadły ponad 20 stopni poniżej zera. Mówi się, że takiej zimy w Polsce nie było już 30 lat. Jej skutki odczuliśmy wszyscy – zasypane chodniki, nieprzejezdne drogi, nieustanne odśnieżanie, kolizje drogowe, czy bolesne upadki. Zalegający śnieg trzeba było zrzucać z dachów, by nie doszło do tragedii. W Bochni ciężaru mokrego śniegu nie wytrzymała np. kopuła przystanku autobusowego na pl. Pułaskiego. Pod jego ciężarem wygięła się w drugą stronę. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Ponadto m.in.:
W nowym roku ceny szaleją
Wyższy czynsz dla przychodni
Mieszkańcy protestują
Felieton – Temida – czy zawsze sprawiedliwa?
Z forum Rady Miasta
Miasto weźmie 10 mln kredytu
Radni miejscy uchwalili plany
Gimnazjalni szaradziści
Kronika policyjna
Krzyżówka
Horoskop


<< powrót
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp