Marzec 2009

W marcowym numerze m.in.:

To cud, że nie doszło do nieszczęścia
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bochni w ubiegłym roku po kontroli stanu technicznego kamienicy znajdującej się na pl. św. Kingi 1 wydał nakaz opróżnienia budynku do dnia 31 sierpnia 2008 roku. Kontrola przeprowadzona została w wyniku pisma, jakie napłynęło do PINB z Urzędu Miejskiego w Bochni. Wykazała ona, iż stan budynku jest katastrofalny. Stwierdzono liczne pęknięcia ścian, zawilgocenie piwnic, nieszczelność pokrycia dachowego.

KN-2 obwodnicą?
Ruszyły prace związane z budową obwodnicy północno-zachodniej miasta, tzw. drogą KN-2. Wycięto drzewa oraz wyburzono domy znajdujące się na planowanej trasie. Wykonawcą robót jest firma Budostal 5. Inwestycja będzie kosztować miasto około 12 mln zł i zrealizowana zostanie z funduszy miejskich oraz z kredytu, który miasto zaciągnie na ten cel. Ponadto miasto otrzymało promesę 3 mln zł na realizację jednego z odcinków drogi KN-2 z tzw. „schetynówki”.

Noclegi na bocheńszczyźnie
Bochnia aspirująca do miana miasta turystycznego wzorem innych miast powinna mieć dobrze zabezpieczoną bazę noclegową dla turystów. Na terenie samego miasta funkcjonuje kilka hoteli: 4: Millenium, Cold, Zalesie, Sutoris. Dodatkowo działa także Dom Pielgrzyma Bursa. Miejsca noclegowe oferuje także Gospoda nad Rabą. Ponadto kilka hoteli funkcjonuje na terenie powiatu bocheńskiego: Motel Miś w Gorzkowie, Atlas w Starym Wiśniczu, Panorama w Nowym Wiśniczu, Hotel i Gospoda pod Kamieniem Brodzińskiego w Lipnicy Murowanej, Hotel u Jacka w Jodłówce, Lech w Siedlcu, Hexe w Żegocinie oraz hotelik CKSiT w Żegocinie. Niemal każdy z nich wyposażony jest w restaurację, większość posiada także sale konferencyjne.

Karczmy bocheńskie
Nieodłącznym elementem krajobrazu Bocheńszczyzny dawnych lat były przydrożne karczmy, inaczej zajazdy, gdzie podróżny mógł znaleźć odpoczynek, miejsce dla koni oraz potrawy dla pierwszego zaspokojenia głodu i pragnienia. Aż do początków XX w. zajmowały się one także sprzedażą trunków, spełniały rolę hoteli, były miejscem transakcji handlowych, spotkań towarzyskich, zabaw, gier hazardowych, a czasem też prostytucji i występków kryminalnych.

Hala szybko, ale drogo
Przy ulicy Poniatowskiego, obok hotelu Millenium i budynku dworca PKP powstaje hala widowiskowo-sportowa, jedna z dwóch, obok obwodnicy KN-2, sztandarowych inwestycji w mieście. W budżecie na 2009 rok przeznaczono na ten cel 10 mln zł. Całość inwestycji pochłonie 14 mln zł, o 3 mln mniej niż przewidziano w kosztorysie inwestorskim.

Ponadto:
Felieton: W obronie Jubilatki Bochni!
Los wójta w rękach mieszkańców
Szczęściu trzeba pomagać
Największa inwestycja w Bochni
Kronika policyjna
Krzyżówka
Horoskop


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp