Maj 2008

Muszą opuścić kamienicę
Do 31 sierpnia mieszkańcy i najemcy lokali w kamienicy położonej przy placu św. Kingi w Bochni muszą opuścić budynek. Taką decyzję podjął Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bochni, po przeprowadzeniu kontroli nieruchomości.

Mafia paliwowa ma się dobrze – wywiad z Markiem Wełną, szefem wydziału ds. przestępczości zorganizowanej w Krakowie.

Autostrada tak – ale nie za wszelką cenę
Wszyscy z niecierpliwością czekają na budowę autostrady Kraków – Tarnów. Zgodnie z planami ma ona się zakończyć do 2011 roku. Niedawno pojawiła się jednak obawa, że prace zostaną wstrzymane, bowiem wójt gminy Bochnia Jerzy Lysy złożył protest przeciwko tzw. decyzji środowiskowej.

Drewniane budki pozostaną
Na bocheńskim Rynku od pięciu miesięcy stoją drewniane budki. Przez większość tego czasu są one zamknięte. Pomysł ich postawienia narodził się pod koniec ubiegłego roku. Radny Maciej Fischer złożył interpelację, by na okres Bożego Narodzenia uatrakcyjnić bocheński Rynek na wzór krakowskiego i ustawić na nim drewniane budki, w których można by zakupić wszelkie akcesoria związane z tym świętami. Minęły święta, a drewniane stoiska pozostały na Rynku. Mieszkańcy miasta i turyści zastanawiają się, jakiemu celowi one służą. Pojawiają się opinie, że zamiast zdobić bocheński Rynek, tylko go szpecą. Pomimo krytycznych głosów burmistrz Bogdan Kosturkiewicz nie zamierza likwidować stoisk. Wręcz przeciwnie – zapewnia, że dopóki na nich będzie można zarabiać, dopóty będą stały na Rynku.

Felieton – Odchodzącym w niepamięć lokalnym miesięcznikom
Zamiast mowy pożegnalnej…
Trzeba przyznać, że życie potrafi nas zaskakiwać! Nierzadko też dochodzi do sytuacji, że zaskakuje nas postępowanie społeczeństw, pewnych formalnych i nieformalnych grup ludzkich, mieszkańców naszej lokalnej społeczności. Dla mnie takim zaskoczeniem był medialny sukces, powstałych w ostatnich latach, dwóch lokalnych miesięczników.

Ponadto:
Handel z mandatami – o placu targowym na ul. Partyzantów
Kontrowersyjny plac zabaw – W uchwale budżetowej na 2008 rok Rada Miasta Bochni zapisała środki na utworzenie na Plantach Salinarnych placu zabaw dla dzieci. Pomysł zbudowania takiego miasteczka wywołał gorącą dyskusję wśród mieszkańców Bochni oraz wśród radnych miejskich.
Absolutorium uchwalone – Przy 19 głosach „za” i 4 „przeciw” Rada Powiatu udzieliła Zarządowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2007 rok.
Julian Dreścik. Wspomnienia cz. 3
Ku przygodzie – czyli Damian Sprysak i Grzegorz Wojtal w Ameryce Południowej
Ameryka Południowa
Miłość oczami Przedszkolaków – o zakochanych, weselu i małżeństwie opowiadają dzieci z Przedszkola nr 6 w Bochni
Horoskop
Krzyżówka
I wiele innych...


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp