Maj 2007

RPK do likwidacji?
Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Bochni jest firmą zajmującą się transportem osób na terenie miasta Bochni oraz gmin Bochnia, Nowy Wiśnicz, Rzezawa. Ponadto wykonywane są także kursy do gmin Łapanów, Kłaj, Brzesko i Drwinia. W skład zarządu spółki wchodzą 4 gminy: miasto Bochnia (3 głosy), gmina Bochnia (2 głosy), gminy Nowy Wiśnicz i Rzezawa (po 1 głosie).
Podczas marcowej sesji Rady Miasta burmistrz Bogdan Kosturkiewicz poinformował radnych, iż spółka boryka się z problemami finansowymi.

Miasto i gmina Bochnia razem?
Wójt gminy Bochnia Jerzy Lysy zaproponował, aby połączyć dwie jednostki samorządowe – miasto i gminę Bochnia w jedną całość. Burmistrz Bogdan Kosturkiewicz podchodzi do sprawy bardziej sceptycznie i nie dostrzega korzyści, jakie mogłoby z tego czerpać miasto. Wójt tłumaczy, że hasło zostało rzucone z przekory, jako że temat połączenia gminy i miasta ma swoje wieloletnie tradycje z lat 70-tych, kiedy w skutek reformy administracyjnej gierkowskiej w dawnym województwie tarnowskim powstały miasta – gminy, np. Brzesko, Dębica. W Bochni od początku istniał podział. Jednak w połowie lat 80-tych ze względu na duży rozwój miasta Bochni i marazm w gminie Bochnia ówczesny wojewoda brał poważnie pod uwagę takie rozwiązanie, aby połączyć oba samorządy.

Agencja przyjazna rolnikom
Nie każdy z nas wie, gdzie w Bochni mieści się i czemu służy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co można w niej załatwić, po co się tam udać? Najwięcej wiedzą o niej rolnicy z powiatu bocheńskiego, bo to właśnie z myślą o nich powstała. Zarządzana jest przez Jana Gwizdałę, który został powołany na to stanowisko 21 marca br. Wcześniej, od momentu jej powstania, przez 4 lata jednostką tą zarządzała Zofia Jarek.

Nasze sołectwa – Kamionna – Współpraca receptą na sukces
W dokumentach historycznych występowała pod nazwami „Kamona”, „Kamyona”, „Kamionka”, a nawet „Osszykowa” (Osikówka). Po rozbiorach, w 1816 r. teren wioski występuje już jako „Kamionna” i tak jest do dzisiaj.

Wybrano przewodniczących
Znane są już składy większości zarządów poszczególnych osiedli w Bochni. Bochnia podzielona została na 14 osiedli: Śródmieście – Campi, Słoneczne, Krzęczków – Łychów, Uzbornia, Niepodległości, Windakiewicza, Kolanów, Dołuszyce, Chodnice, Kurów, św. Jana – Murowanka, Smyków, Karolina – Krzeszowska, Proszowskie. W tym numerze prezentujemy składy zarządów 11 z nich.

Życie kulturalne w Internacie
Lata siedemdziesiąte są bardzo owocne dla internatu „budowlanki”. W czasie wakacji 1974 powstało internackie studio – radiowęzeł. Studio zostało wyposażone w niezbędne urządzenia – konsolę, mikser, magnetofony oraz mikrofony. Ta część radiowęzła była połączona z kabiną nagrań. Wszystkie pokoje mieszkalne oraz inne pomieszczenia internatu wyposażono w głośniki.


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp