Listopad 2010

W numerze m.in.:

Wybory samorządowe – jak będziemy głosować
21 listopada niemal 80 tys. mieszkańców uprawnionych do głosowania z całego powiatu bocheńskiego zdecyduje kto przez następne 4 lata będzie rządził naszymi samorządami. Zostanie wybranych: 2 burmistrzów (Bochnia, Nowy Wiśnicz), 7 wójtów i 141 radnych gminnych, 23 radnych powiatowych i 7 radnych do Sejmiku Województwa Małopolskiego z okręgu tarnowskiego. Druga tura wyborów zaplanowana jest na 5 grudnia.

Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 8:00 – 22:00. W lokalu dostaniemy cztery karty do głosowania w wyborach: do rady gminy, do rady powiatu, do sejmiku wojewódzkiego, na wójta (burmistrza). Na każdej z kart do głosowania zawsze jest umieszczona zwięzła informacja o sposobie głosowania.

W przypadku głosowania do Sejmiku Województwa i do Rady Powiatu szukamy właściwej listy, odnajdujemy nazwisko wybranego kandydata i stawiamy X z lewej strony jego nazwiska. Jeden głos oddajemy także na wójta i burmistrza. W przypadku głosowania na radnych wybieramy właściwe listy i głosujemy maksymalnie na tylu kandydatów ile jest mandatów w danym okręgu.

Głosujmy na kandydatów lokalnych
W piątek 29 października podczas konferencji prasowej członkowie Stowarzyszenia „Bochnia i Ziemia Bocheńska – Razem” przedstawili swój program wyborczy oraz zaapelowali do mieszkańców Bochni i powiatu bocheńskiego, aby w najbliższych wyborach samorządowych głosowali na kandydatów startujących z lokalnych komitetów. Z podobnym apelem wystąpił Komitet Wyborczy Wyborców „Wspólnota Małopolska Marka Nawary”. Kandydaci z tego ugrupowania: Adam Kwaśniak – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego i Andrzej Sasak – wieloletni wiceprezydent Tarnowa, przedstawili program Komitetu Wyborczego Wyborców „Wspólnota Małopolska Marka Nawary”.

Felieton – Przedwyborcze refleksje
Kiedy piszę te słowa, kampania wyborcza dopiero zaczyna się rozpędzać. Od tej chwili, do czasu, kiedy będziecie Państwo czytać ten felieton, wydarzy się zapewne wiele ciekawych przedwyborczych epizodów, poznacie bliżej kandydatów na burmistrzów, wójtów i wszelakiej maści radnych. Usłyszycie od nich o świetlanej przyszłości naszego regionu, aż bólu głowy dostaniecie od ilości składanych obietnic i deklaracji przedwyborczych, czyniących Bochnię i ziemię bocheńską – „krainą mlekiem i miodem płynącą”. I z tą, pełną przedwyborczego blichtru, obolałą głową, staniecie przy urnie wyborczej, by spełnić swój obywatelski obowiązek i dokonacie najlepszego – według własnego uznania – wyboru ludzi, którzy będą Was reprezentować – lepiej lub gorzej – w lokalnych samorządach.

Rada Powiatu z dwoma przewodniczącymi?
28 września Naczelny Sad Administracyjny w Warszawie oddalił kasację Rady Powiatu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie Joanny Solak.

Przypomnijmy, iż Joanna Solak została przewodniczącą po wyborach w 2006 roku. Po krótkim czasie funkcjonowania na tym stanowisku okazało się jednak, że ci, którzy ją wybrali chcą ją odwołać. Decyzję taką tłumaczyli jej zachowaniem nielicującym z zajmowanym stanowiskiem. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu zwołanej 7 marca 2007 roku przez wiceprzewodniczącego Krzysztofa Kołodziejczyka koalicyjni radni podjęli decyzję o odwołaniu Joanny Solak z pełnionej funkcji.

Wścieklizna wciąż groźna
Idąc do lasu na grzyby lub na spacer trzeba uważać na dziwnie zachowujące się zwierzęta. Jeśli dziko żyjący lis nie zacznie przed tobą uciekać – nie podchodź do niego. Może się bowiem okazać, że ma wściekliznę i zupełnie niespodziewanie zaatakuje.

Szkoła muzyczna II stopnia w Bochni?
W powiecie bocheńskim funkcjonują cztery szkoły muzyczne I stopnia: Państwowa Szkoła Muzyczna im. prof. Jerzego Żurawlewa w Bochni prowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Szkoły Muzyczne w Trzcianie, Sobolowie i Żegocinie, dla których organem prowadzącym są samorządy gmin. Od 2008 roku działa również Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Gdowie.

Pół miliona na halę
Hala widowiskowo-sportowa w Bochni działa już od kilku miesięcy. Zorganizowano na niej kilka występów, odbył się tu przegląd Młodych talentów, zaprezentowały się dwa kabarety. Mieszkańcy zarzucają jednak gospodarzom obiektu zbyt małą ilość imprez sportowych. Skoro jest to hala to powinny tu być rozgrywane różnego rodzaju mecze i turnieje...

Ponadto m.in.:
* Kto to jest wójt? – odpowiadają 5-latki z Przedszkola w Proszówkach
* Rodzinny piknik w Proszówkach
* Zdążyć z tą miłością...
* Nowa elewacja w kościele św. Pawła Apostoła
* Kontrole w zakładach fryzjerskich
* Nielegalny parking
* Gmina Rzezawa musi zapłacić 290 tys. zł
* Z wizytą w stolicy Unii Europejskiej
* Kronika policyjna
* Krzyżówka
* Horoskop

... i wiele innych.


<< powrót
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp