Listopad 2008

Zapomniane budynki starostwa
W ubiegłym roku, po długotrwałych dyskusjach Rada Powiatu podjęła decyzję o połączeniu Pogotowia Ratunkowego z bocheńskim szpitalem. Załoga pogotowia wraz z całym sprzętem przeniesiona została do niewielkiego budynku przy ul. Krakowskiej. Budynek przy ul. Konstytucji 3 Maja został opustoszały. Od roku nic się tam nie dzieje. Co pewien czas jedynie dyrektor szpitala Wojciech Szafrański i starosta bocheński Jacek Pająk zapewniają, że istnieją plany dotyczące zagospodarowania tego obiektu, wciąż jednak brakuje środków finansowych.

Wielki powrót Joanny Solak?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił uchwałę Rady Powiatu dotyczącą odwołania Joanny Solak z funkcji przewodniczącej. Przypomnijmy, iż radna pełniła funkcję przewodniczącej przez niespełna dwa miesiące. Rządząca koalicja postanowiła usunąć ją z zajmowanego stanowiska argumentując, że jej kontrowersyjne zachowanie, niewłaściwe reprezentowanie powiatu na zewnątrz oraz niesumienne wywiązywanie się ze swoich obowiązków nie licuje z powagą stanowiska, jakie zajmuje.

Pozostał w naszych sercach
Trzydzieści lat temu, 16 października 1978 roku, świat obiegła niezwykła wiadomość – po raz pierwszy w bliski dwutysięcznej historii Kościoła na „tronie Piotrowym” zasiadł papież Polak. Jan Paweł II odmieniła zarówno oblicze Polski, jak i całego świata.
Z okazji rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża w Bochni przygotowano liczne koncerty oraz inne przedsięwzięcia, mające upamiętnić osobę tego Wielkiego Polaka.

Nie rząd lecz samorząd
Dziesięć lat to dużo i mało, zależy z jakiej perspektywy czasu chcielibyśmy ten okres oceniać. Dziesięć lat, to jednak pierwsza „okrągła” rocznica, która bardzo często staje się okazją do podsumowań, wyrażenia oceny na temat minionego okresu a także wyciągnięcia wniosków lub dokonania analizy upływającej dekady. Taką właśnie rocznicę, obchodzą dziś polskie samorządy, które w nowej, trójszczeblowej formule rozpoczynały działalność dziesięć lat temu. Pozwólcie więc drodzy Czytelnicy, że głównie wydarzeniom sprzed dziesięciu lat, poświęcę niniejszy felieton.

Opiekunka żołnierzy
W Nieprześni, na wzniesieniu, ukryty wśród drzew stoi cmentarz wojenny z 1917 roku. W ziemi tej spoczywają głównie żołnierze austriaccy zamordowani przez Moskali. Od lat cmentarzem opiekuje się Irena Saława.

Poznaj swojego dzielnicowego
Prezentujemy sylwetki wszystkich dzielnicowych działających na terenie powiatu bocheńskiego.


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp