Listopad 2005

W listopadowym numerze m.in.:

Z cyklu bocheńskie osiedla: Zielone osiedle

W południowej części Bochni rozciąga się czwarte bocheńskie osiedle – “Uzbornia”.. Jego nazwa pochodzi od znajdującego się tutaj wzgórza, zwanego dawniej Huzbornia, Uzwornia, Rozbornia, czasem Rozbójnia. Od dawna znajdowały się tu ogrody i pola, a także liczne zagrody bocheńskich mieszczan. Dopiero na początku XX w. założono na tym miejscu park leśny.

Z cyklu nasze sołectwa: Krzeczów. Kiedyś króla teraz mieszkańców

Krzeczów jest drugą, co do wielkości wsią gminy Rzezawa. Ma 1420 mieszkańców. Najstarsza Krzeczowianka ma blisko sto lat. Wieś zajmuje powierzchnię 536 ha. Rozciąga się wzdłuż drogi powiatowej między Bochnią (ulica, która do niego prowadzi nazywa się Krzeczowska i niegdyś była częścią wsi), a Rzezawą. Pierwsza wzmianka historyczna, która wspomina określenie Krzeczów pochodzi ponoć z 1282 r. Sama nazwa pochodzi od krzaków, które w dawnych czasach porastały te tereny, będące wtedy przedsionkiem Puszczy Niepołomickiej. Wieś była królewszczyzną. Wedle legendy polował tu sam Kazimierz Wielki.

Bez paniki...

Jeszcze dobrze nie otrząsnęliśmy się z zagrożenia jakie istniało ze strony choroby „szalonych krów”, a tu wybuchło kolejne niebezpieczeństwo. Od kilkunastu tygodni jesteśmy zasypywani informacjami o rozszerzającej się ptasiej grypie. Na początku były to rejony dość odległe od Polski: Hong-Kong, Wietnam, Chiny. Ale gdy wirus zbliżył się do Europy, zaczęliśmy się bardziej niepokoić o nasze zdrowie.

Horoskop

Horoskop numerologiczny

Ogłoszenia drobne

i wiele więcej...


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp