Lipiec – sierpień 2011

W kolejnym numerze między innymi:

Sprzedaż budynku po byłym pogotowiu ratunkowym
Bochniacy na „nie!”
Burzliwą dyskusję i wiele kontrowersji wśród radnych powiatowych wywołał podczas ostatniej sesji Rady Powiatu (17 czerwca) temat sprzedaży budynku po byłym pogotowiu ratunkowym, który mieści się przy ul. Konstytucji 3 Maja w Bochni.

BZK i RPK znowu razem? Decyzja wciąż nie zapadła.
Już od ponad roku na terenie bocheńszczyzny funkcjonują dwie sieci komunikacyjne; Bocheński zakład Komunikacji oraz Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Stefan Kolawiński, obecny burmistrz Bochni zapewniał przed wyborami, że jedną z istotnych zmian, jaką zamierza wprowadzić po objęciu stanowiska będzie ponowne scalenie obu przedsiębiorstw.

BKS nad przepaścią...
Z pewnością nie tak członkowie oraz sympatycy Bocheńskiego Klubu Sportowego wyobrażali sobie jubileusz 90-lecia istnienia stowarzyszenia. Jeden z najstarszych klubów sportowych w Małopolsce znalazł się w ogromnej zapaści. Powodów jest wiele. Te najważniejsze to niejasności w sposobie rozliczenia grantu przekazanego stowarzyszeniu przez Urząd Miejski w Bochni, wycofanie się głównego sponsora – Stalproduktu SA oraz problemy z wyborem nowego zarządu BKS-u. Od kilku tygodni członkowie stowarzyszenia przerzucają się odpowiedzialnością z burmistrzem za doprowadzenie do kryzysu, a efekt tego jest taki, że kierowaniem stowarzyszenia wkrótce zajmie się kurator wyznaczony przez sąd.

Rewolucja w Radzie Społecznej bocheńskiego szpitala
Małgorzata Szczepara, wiceburmistrz Bochni, Stanisław Gaworczyk, burmistrz miasta Nowy Wiśnicz oraz Jerzy Lysy, wójt gminy Bochnia – poza Radą Społeczną Szpitala Powiatowego w Bochni. O nowym składzie Rady Społecznej zdecydowali radni podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Bocheńskiego zwołanej na 17 czerwca.

Integracja malowana dźwiękiem
Już po raz czwarty w Bochni odbył się Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”. Do udziału w dwudniowej imprezie (7 –8 czerwca) zgłosiło się 64 wykonawców z terenu całej Polski, spośród których jury wyłoniło 35 uczestników. Tegoroczny festiwal podzielony na warsztaty muzyczne, przesłuchania konkursowe oraz koncert laureatów promowany był nazwiskami gwiazd polskiej estrady: Marka Pacuły (Piwnica pod Baranami), Marka Piekarczyka (lider zespołu TSA), Krzysztofa Jaryczewskiego (Odział Zamknięty), Moniki Kuszyńskiej (była wokalistka zespołu Varius Manx, której karierę przerwał poważny wypadek samochodowy) oraz Tomasza Szczepanika (Pectus).

Rasizm w Bochni!
Brak wind w miejscach publicznych, brak podjazdów, zbyt wysokie krawężniki, brak miejskich szalet przystosowanych dla potrzeb inwalidów, zbyt wąskie drzwi w urzędach, to tylko nieliczne problemy, na które na codzień napotyka osoba niepełnosprawna w Bochni. O samodzielnych zakupach w większości bocheńskich sklepów osoba poruszająca się na wózku wciąż może tylko pomarzyć, a jeszcze tak niedawno nie było nawet mowy by sama bez pomocy drugiego człowieka mogła wsiąść do miejskiego autobusu.

Niezwykłe spotkanie z misjonarzami w Proszówkach
W środę pierwszego czerwca do Zespołu Szkół Gminnych w Proszówkach zawitali niezwykli goście. Na zaproszenie ks. Wojciecha Dudzika do szkoły przybyli misjonarze z dalekiego Czadu. Ojciec Antoine (jezuita od dwudziestu pięciu lat, w tym roku przeżywa także jubileusz dziesięciolecia kapłaństwa, posługuje w N’djamenie), ks. Rene (przyjął święcenia kapłańskie trzy lata temu, pracuje w Busso) oraz ks. Stanisław Worwa (pochodzi z Męciny koło Limanowej, od 2009 roku pełni posługę proboszcza w parafii Świętej Rodziny w N’djamenie, w dzielnicy Dembe) niezwykle barwnie opowiedzieli o trudach służby drugiemu człowiekowi na misjach.

Podziemny parking w Bochni? Kopalnia daje zielone światło
Na temat możliwości utworzenia parkingu w miejscu, w którym obecnie znajduje się pomnik generała Leopolda Okulickiego spekulowano już wiele razy jednak żadne konkretne decyzje wciąż nie zapadły. Krzysztof Zięba, likwidator bocheńskiej Kopalni Soli daje włodarzom miasta zielone światło, nie tylko na utworzenie miejsc parkingowych na placu Okulickiego, ale co więcej – dopuszcza możliwość utworzenia parkingu podziemnego.

Ponadto m.in.:
* Minął miesiąc
* O pseudokibicach – opowiadają dzieci z przedszkola w Nowym Wiśniczu
* Dzieciaki do wody!
* Popowodziowe remonty w Drwini
* Ludowe święto w Wiśniczu
* Piknik rodzinny w Bogucicach
* Felieton – Miejcie nadzieję (?)
* Pożegnanie dyrektora
* Stanisław Bukowiec nagrodzony
* Plac pod okiem generała
* Jakub Florek – sukcesy nie tylko na macie...
* Ukraina po raz drugi najlepsza!
* Kronika policyjna
* Horoskop
...... i wiele inny


<< powrót
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp