Lipiec 2008

Będą podwyżki w RPK
250 zł netto podwyżki, przywrócone bezpłatne przejazdy dla rodzin pracowników oraz przekazanie środków finansowych na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych za 2007 rok – to wynik negocjacji przeprowadzonych między pracownikami RPK oraz władzami spółki. Ostateczne decyzje podjęto na spotkaniu, które odbyło się 20 czerwca.

Zagrożona Galeria?
Na terenie byłej bazy PKS w Bochni, przy ul. Partyzantów ma powstać galeria handlowa. Teren ten w 2006 r. zakupiła rzeszowska firma CD Locum. Na początku stycznia 2007 roku firma wystąpiła do miasta o wydanie warunków zabudowy. Po około dwóch miesiącach wycofała jednak swój wniosek, ponawiając go w lecie 2007 r.

Cikowice i Stradomka – inwestycje zakończone
Mieszkańcy Cikowic oraz Stradomki mogą odetchnąć z ulgą. Po blisko dwóch latach zakończyły się bowiem inwestycje realizowane w tych miejscowościach.

Jubileusz Parlamentu
Parlament Europejski obchodzi 50 lat swego istnienia. Jego pierwsze posiedzenie odbyło się 19 marca 1958 roku. Nasza redakcja została zaproszona przez posła do Parlamentu Europejskiego dr Czesława Siekierskiego na konferencję poświęconą roli Parlamentu Europejskiego i przyszłości Unii Europejskiej, która odbyła się 23 czerwca w Brukseli w siedzibie Parlamentu Europejskiego.

Felieton – Czas na relaks
Przyszedł czas zasłużonego odpoczynku dla wielu czytelników Ziemi Bocheńskiej. Wakacje w pełni, a pytanie: gdzie na urlop w tym roku? jest jednym z głównych grzecznościowych zwrotów w konwersacji z bardziej lub mniej znanymi rozmówcami. Dlatego ja też postanowiłem trochę odpocząć a przy okazji dać i Państwu możliwość odpoczynku ode mnie. Postanowienie to oznacza nic innego, jak to, że nie będę pisał felietonu do obecnego numeru. Odpoczywam, bo tak robi teraz większość, a warto być w dzisiejszych czasach modnym, postępowym, takim „swoim”…

Najstarsza żegocińska kapliczka
Na terenie Parafii w Żegocinie, obejmującej swoim zasięgiem także Bełdno, Bytomsko i Rozdziele jest wiele przydrożnych krzyży, figur i kapliczek. Na szlakach pieszych wędrówek po okolicy możemy spotkać i te stojące przy drogach głównych, i te przy drogach polnych lub te, stojące gdzieś na skraju lasu. Niektóre powstały niedawno i te lśnią jeszcze świeżością farby, inne mocno naruszył już czas.

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej
Dobra to malownicza miejscowość położona w górzystej partii Beskidu Wyspowego, w północno-zachodniej części powiatu limanowskiego. Historia osady liczy kilkaset lat i sięga swymi korzeniami wieków średnich. Właśnie w średniowieczu powstała parafia w Dobrej, która zaliczana jest do jednych z najstarszych w Małopolsce. Parafia posiada dwa sąsiadujące ze sobą kościoły. Pierwszy z nich – barokowy, wzniesiony w XVII w. został wpisany do rejestru zabytków 13 października 1971 r. Drugi – pełniący rolę kościoła głównego, powstał w 2. poł. XX w.

Ponadto:
Nasz przedstawiciel w Opolu – wywiad z Wojtkiem Zwierniakiem
Rzecznik odwołany
Wianki Świętojańskie nad Rabą
Festiwal w Podolanach
Podziemne zmagania judoków
Horoskop
Krzyżówka
i wiele innych...


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp