Kwiecień 2010

W numerze m.in.:

Zabójstwo przy ul. Floris
Do tragicznych zdarzeń doszło w nocy z 21/22 marca w jednej z kamienic przy ul. Floris w Bochni. Nad ranem policjanci ujawnili tam zwłoki mężczyzny. Ofiarą był 48-latek, mieszkaniec miasta. Obrażenia ciała wskazują, iż został zamordowany. Dochodzenie w sprawie prowadzi policja i prokuratura.

Rośnie zadłużenie miasta i powiatu
W ciągu dwóch lat znacznie wzrosło zadłużenie miasta Bochni z tytułu zaciągniętych pożyczek, kredytów długoterminowych i obecnie jest ono najwyższe w skali kilkunastu ostatnich lat. W 2006 roku, kiedy obecny burmistrz Bochni Bogdan Kosturkiewicz obejmował władzę dług publiczny miasta wynosił 26,03% zrealizowanych w danym roku dochodów budżetowych. Rok później nieznacznie spadł i wynosił 23,32%. W 2008 roku kształtował się on na najniższym poziomie w skali ostatnich dziesięciu lat i wynosił 17,18%. Jednakże już w 2009 roku wzrósł do 37,05%. Prognozy wskazują, iż w 2010 roku może osiągnąć on pułap nawet 43,37%. Dopuszczalna granica to 60%.

Nauczycielskie wyrównania rujnują budżety samorządów
Samorządy, które nie zapewniały nauczycielom pensji w wysokości średniej krajowej musiały wypłacić pedagogom jednorazowy dodatek uzupełniający, który wyniesie od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych w skali gminy. W Małopolsce praktycznie nie ma gminy, która nie będzie musiała wypłacić jednorazowych wyrównań do pensji. Niektórzy nauczyciele dostaną ok. 200 zł, inni nawet 2 tys. zł.

Rozjadą lokalne drogi
Mieszkańcy wsi leżących na terenie gminy Bochnia obawiają się, że ciężki sprzęt wożący materiały na budowę autostrady A4 koło Bochni będzie jeździł drogą powiatową Proszówki – Kłaj. Obawiają się, że zostanie ona całkowicie zniszczona. W niektórych miejscowościach, jak np. w Stanisławicach, brakuje nawet chodników, które mogłyby zapewnić bezpieczeństwo pieszym. Już 2 lata temu, na etapie decyzji środowiskowej wójt gminy Bochnia zwracał uwagę, że minister ochrony środowiska pamiętał bardziej o ślimakach i żabach, a zapomniał o bezpieczeństwie żyjących w pobliżu planowanej budowy autostrady ludzi.

Ponadto:

Ciężki żywot osła?
Geotermalne bogactwo Cikowic
Sonda z dziećmi - Kto jest twoim idolem?
Felieton - Bochni walka z bezrobociem
Kurczy się budżet na KN-2
Orzeł na opuncji
Kronika policyjna
Krzyżówka
Horoskop


<< powrót
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp