Kwiecień 2007

Święty z Lipnicy
„Boże (...) Daj nam doczekać tego, abyśmy święcili Jego uroczystą kanonizację, dlatego zanosimy prośby do Ciebie o Boże; wsław Szymona z Lipnicy, gdyż On rozszerzał chwałę Twoją. (...)” – tymi słowami wiele lat mieszkańcy Lipnicy Murowanej modlili się o kanonizację bł. Szymona z Lipnicy. Ich prośby zostały wysłuchane. Kanonizacja bł. Szymona odbędzie się 3 czerwca br. w Rzymie.
W kwietniowym numerze Ziemi Bocheńskiej przybliżamy naszym Czytelnikom historię błogosławionego Szymona.

Dochodowy basen
Troska o właściwy rozwój fizyczny dzieci i młodzieży zawsze była priorytetem osób odpowiadających za wychowanie. Podobnie zresztą jak dbałość o zapewnienie rozsądnych i atrakcyjnych możliwości spędzania wolnego czasu. Przyznać trzeba niestety, że tych młodzi ludzie nie mają w Bochni zbyt wiele. Wśród nich – możliwość tanich wejść na basen – stanowiła chlubny wyjątek. Stanowiła, gdyż od niedawna zmieniły się ceny biletów na Krytej Pływalni w Bochni.

Małe mieszkanie czy dom z ogródkiem?
Od lat wiadomo, że budownictwo mieszkaniowe powinno być lokomotywą gospodarki. Niestety, polskie budownictwo wciąż nie może wyjść z dołka. Większość ludzi nie może pozwolić sobie na kupno mieszkania, jeżeli nie otrzyma pomocy. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania jest ogromne, jednak inwestycji nie widać. Klienci biur nieruchomości ustawiają się w kolejce po oferty. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 2, 3-pokojowe. A tych jest jak na lekarstwo.

Bocheńskie osiedla – Pechowa trzynastka?
Prezentujemy trzynaste bocheńskie osiedle Karolina Krzeczowska. Jego ramy terytorialne wyznaczają ulice Karolina, Krzeczowska (od torów kolejowych), Franciszka Kaima. Pod względem ludności osiedle nie jest duże. Znajdują się to zarówno bloki (w części Karolina), jak i domy jednorodzinne.

Nasze sołectwa – Sami budują lepszą przyszłość
Bytomsko to jedna z mniejszych wiosek gminy Żegocina. Jest położona około 20 km na południe od Bochni, przy drodze powiatowej z Żegociny do Rajbrotu. Swoją powierzchnią obejmuje ponad 487, z czego 310 ha to użytki rolne. Wieś zamieszkuje ponad 670 mieszkańców. We wsi jest kilka przysiółków: Dział, Nadole, Pod Lasem, Nagórze, Berkówka, Majdan, Miasto, Wronówka, Węgry. Wieś jest w całości stelefonizowana, zgazyfikowana i zelektryfikowana. 145 gospodarstw, 2 sklepy (jeden GS w Żegocinie, drugi prywatny), parę niewielkich zakładów pracy – głównie stolarskie, jeden meblowy. Butomsko słynie z dobrych cieśli. Funkcjonuje tu jedno gospodarstwo agroturystyczne "Pod Dębem" państwa Rozumów.


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp