Kwiecień 2006

W kwietniowym numerze m.in.:

Najlepiej wykształceni porzucają Polskę
Zainteresowanie wśród Polaków wyjazdem za granicę w celach zarobkowych jest ogromne. Co roku nasz kraj opuszczają rzesze ludzi, którzy poza jego granicami chcą szukać szczęścia. Dowodów na to jest wiele. Wystarczy, że w internetowej wyszukiwarce wrzucimy hasło “praca za granicą”, a otrzymamy ponad milion rezultatów. Znaleźć tam można zarówno oferty pracy, jak i różnego rodzaju porady oraz wskazówki ułatwiające przetrwanie. Wyjazdy do pracy za granicę stały się czymś powszechnym i nie wzbudzają emocji. Pojawiło się jednak nowe zjawisko – wyjeżdżają ludzie młodzi i wykształceni. Często tuż po studiach, bez perspektyw pracy w kraju.

Legalnie i bez stresu
Coraz więcej ludzi wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy. Wierzą, że tam łatwiej będzie im zarobić, a po powrocie kupić samochód czy mieszkanie. Chcąc dorobić się dużych pieniędzy trzeba pamiętać, że nie będzie łatwo. Potrzebna będzie znajomość języka i przede wszystkim ciężka praca. Niestety, nasi rodacy dość lekkomyślnie podchodzą do przedstawianych im przez pośredników ofert pracy. Jadą do Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Szwecji w ciemno. Bez zakwaterowania, znajomości języka, bez angażu od pracodawcy.

Praca na Wyspach
Nie wszystkie drogi prowadzą do Londynu. Niemniej jednak w Wielkiej Brytanii legalnie pracuje ok. 205 tys. Polaków (dane za „gazetą Wyborczą”), a “na czarno” jest ich dużo więcej. Stanowimy tam prawie 60% wszystkich emigrantów z nowych państw Unii. Wielka Brytania stała się dla wielu “nową ziemia obiecaną”. A że nie jest tak różowo, doświadczył na własnej skórze Adam, mieszkaniec Bochni.

Odszkodowania za dziury
Po tegorocznej zimie na drogach zaroiło się od dziur. Codziennie widać, jak pojawiają się w coraz to nowych miejscach. Drogowcy łatają ulice i szosy, jednak dziury jak były, tak są – czasem bardzo głębokie. W czasie roztopów i deszczy przykrywa je woda. Łatwo wtedy wpaść w pułapkę i uszkodzić samochód. A naprawa może kosztować mnóstwo pieniędzy.

Kopalniane odkrycie i inwestycje
Niezwykłego odkrycia dokonali górnicy pracujący nad udrożnieniem wentylacji pomiędzy poszczególnymi poziomami Kopalni Soli w Bochni. Trafili mianowicie na XVIII-wieczne schody wykonane w... soli.


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp