Kwiecień 2005

W kwietniowym numerze m.in.:

Spór o KN-2

W środę 16 marca w Gimnazjum Nr 2 w Bochni odbyło się zebranie w sprawie planowanej budowy tzw. drogi KN-2. Na spotkanie przybyło blisko 150 mieszkańców największego, prawie sześciotysięcznego osiedla w mieście. Urząd Miasta reprezentował burmistrz Wojciech Cholewa wraz z zastępcą Krzysztofem Ziębą oraz Ryszardem Januszkiem - naczelnikiem Wydziału Architektury Gospodarki Komunalnej i Inwestycji. Obecny był również Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

Wierzyć - nie wierzyć czyli krótka historia czarnego kota

W czasach szybkiego postępu technicznego i osiągnięć nauki, kiedy ceni się racjonalne myślenie, wielu ludzi przykłada ogromne znaczenie do zjawisk, których sens nie posiada dostatecznego uzasadnienia. Są to m. in. przesądy i zabobony. Większość słowników i encyklopedii określa je jako wiarę w zależność zachodzącą pomiędzy jakimś zjawiskiem, a wykonywaniem określonych praktyk magicznych, celem zapobieżenia nieszczęściu lub aby zapewnić sobie pomyślność.

Merlinowie i Morgany

Czy naprawdę są na niebie i ziemi rzeczy, o których nie śniło się filozofom? Czy naszej epoce bliżej jest do Romantyzmu czy do Oświecenia? Czy wreszcie racjonalizm współczesnego świata można pogodzić z wróżbami i magią? Wygląda na to, że tak. Popyt rodzi podaż... racjonalnie. Nie zawsze i nie wszyscy potrafią w sposób pełny zapanować nad swoim życiem. Wielu ludzi potrzebuje rady i pomocy. Jedni idą do psychologa, inni do spowiedzi, a niektórzy korzystają z usług wróżbity.

Więzienie też mieszkanie

Najpierw trzeba uzyskać zgodę dyrektora. Umówić się na konkretny dzień i dograć szczegóły techniczne. Upewnić się, że się wyjdzie. W piątek 11 marca jadę na miejsce. Już z daleka widać wzgórze, na którym malowniczo usytuowany jest zamek Lubomirskich. Obok widać budynek XVII-wiecznego klasztoru Karmelitów. Mój punkt docelowy. Pod górę podjeżdża się ciasnymi i ostrymi serpentynami. Na miejsce docieram dwie minuty spóźniony. Jest 7:02.

Horoskop

Ogłoszenia drobne

i wiele więcej...


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp