Kwiaty

Od najdawniejszych czasów kwiaty towarzyszyły człowiekowi. Kruchość i wdzięk kwitnących roślin zachwycały i dostarczały przeżyć estetycznych. Były i nadal są przedmiotem kontemplacji, a także naukowej obserwacji. Mnogość odmian, zróżnicowanie tak pod względem barw, jak i wielkości jest nieograniczona. (...)

  

   W wierzeniach ludowych kwiaty miały także swoje znaczenie, określony gatunek mógł oznaczać miłość lub zazdrość. Na przykład przyjęło się uważać, że dający bukiet z anemonów pragnie przekazać komunikat: dla mnie zawsze będziesz piękna i młoda. Fiołek oznaczał ukrywaną miłość, czerwona róża miłość gorącą, żółta natomiast oznajmiała, że ofiarodawca prosi o odwzajemnienie jego uczucia. Goździk biały symbolizował czystą miłość i wierność, czerwony z kolei upodobanie dla siły charakteru i energii. Irys miał mówić o wielkiej namiętności trawiącej niczym płomień prezentującego ten kwiat. Jaskier znaczył zazdrość, a jaśmin pożądanie. Dla każdego kwiatu z pewnością można by znaleźć ukryte treści, które obecnie straciły nieco na popularności. A czasem warto posłużyć się tak pięknym wonnym kodem.

   Kwiaty są wymagającymi i najczęściej bardzo kruchymi roślinami. Ich piękno, niestety, jest przemijające i zawsze zbyt krótko trwa chwila, w której możemy nacieszyć oko widokiem kwitnących róż, irysów czy bzu. Z tego powodu artyści starali się uwiecznić je w swych dziełach.

(Ze wstępu Izabeli Korczyńskiej-Baran)

   W książce zamieściliśmy 183 wizerunki kwiatów takich artystów jak: Maria Sybilla Merian (1705), Johann Wilhelm Weinmann (1737), Louis van Houtte (1854-1858), Helena Drzewiecka (1815-1820) i Cyprian Kamil Norwid. Specjalne miejsce zajmują litografie Jeana Grandville`a przedstawiające personifikacje licznych kwiatów. Artysta narysował je jako piękne kobiety ubrane w stroje uosabiające dany gatunek kwiatu. Do kontaktu z książką zachęcić także powinna pierwsza strona, po dotknięciu której ujawnia się zapach storczyka.

   Kwiaty, 216 stron, 33x24, oprawa twarda, ekologiczna skóra. Wydanie w podwójnej wersji językowej (j. polski, j. angielski). Wszystkie egzemplarze numerowane.
11 pozycja z serii „Skarby kultury i literatury polskiej”.

Wspaniały prezent dla każdej kobiety!

Generalny dystrybutor:
PPUH VIKI
41-200 Sosnowiec, ul. Piłsudskiego 41
tel./fax: 32/ 292 02 22, e-mail: viki_sosnowiec@op.pl

Wydawca:
Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza
Cena albumu: 250 zł + 5% VAT


<< powrót
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp