Grudzień 2012

W numerze m.in.

Gdzie podziało się 5 milionów?

Duże kontrowersje wywołała wiadomość, że pieniądze otrzymane od wykonawcy autostrady na pokrycie kosztów związanych z naprawą szkód wyrządzonych podczas budowy, zostały już spożytkowane. Powiat zamiast na odbudowę dróg przy autostradzie, przeznaczył je na drogi powiatowe, położone 30 km od autostrady.

 

Autostrada otwarta – będą protesty?

Otwarcie autostrady na odcinku Szarów-Tarnów nie zmieniło wiele dla mieszkańców Łapczycy. Okazuje się, że samochody powyżej 12 ton mają zakaz wjazdu i nadal muszą poruszać się drogą A4. Mieszkańcy są oburzeni, bo przekonywano ich, że budowa obwodnicy jest niepotrzebna, bo problem rozwiąże otwarcie autostrady. Grożą protestami i zablokowaniem przejazdu przez miejscowość.

 

Likwidacja dyspozytorni w Bochni.

Duży niepokój wzbudza centralizacja dyspozytorni w Małopolsce i pozostawienie tylko dwóch: w Krakowie i Tarnowie, które będą zarządzać karetkami w całym województwie. Sprawie tej poświęcono większość sesji rady powiatu, a rada gminy Bochnia przyjęła rezolucję skierowaną do Wojewody Małopolskiego.

 

25-lecie chóru „Pueri Cantores Sancti Nicolai”

Z tej okazji w Bazylice św. Mikołaja w Bochni odbył się jubileuszowy koncert. Zespół doceniany jest na całym świecie zarówno przez krytyków muzycznych, jak i jurorów na festiwalach. Pomimo że zazwyczaj słyszymy ich podczas mszy, to ich repertuar nie ogranicza się tylko i wyłącznie do muzyki sakralnej, wykonywali m.in. muzykę filmową – ścieżkę dźwiękową z trzech części Władcy Pierścieni.

 

Kopalnia będzie Spółką

Rozmowa z Krzysztofem Ziębą, likwidatorem Kopalni Soli Bochnia: o działaniach na rzecz wpisania Kopalni Soli w Bochni na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie kończy się Uzdrowisko, a zaczyna przedsiębiorstwo państwowe Kopalnia Soli Bochnia oraz co dalej z pomysłem połączenia kopalni w Bochni i Wieliczce.

 

Ponadto m.in.:

* Minął Miesiąc

* Przebudowa wiaduktów PKP

* Kolejni stypendyści wójta gminy Bochnia

* Drogi wojewódzkie jak nowe

* Niezwykły koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej

* 50-lecie pożycia małżeńskiego

* Wyróżnienia dla wójtów z Łapanowa i Lipnicy Murowanej

* Koncert w Krzyżanowicach

* Kronika policyjna

* Horoskop

... i wiele innych.


<< powrót
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp