Grudzień 2010

W grudniowym numerze między innymi:

Odnajdźmy prawdziwy sens Bożego Narodzenia
Kiedy adorujemy Narodzenie naszego Pana, celebrujemy własne narodzenie
Św. Leon Wielki mówił, że „kiedy adorujemy Narodzenie naszego Pana, celebrujemy własne narodzenie”. To co wypowiedział przed wiekami wielki papież, dobrze oddaje sens Bożego Narodzenia. Czekając na narodzenie dziecka w domu, wszyscy domownicy podporządkowują się temu wielkiemu wydarzeniu. W centrum uwagi staje kobieta oczekująca potomstwa i jej dziecko, które nosi pod swoim sercem. W domu panuje atmosfera wyczekiwania, radości, ale i wyciszenia, skupienia. Nie ma szalonej, głośnej muzyki, hałaśliwych imprez. Wszystko to, robimy po to, aby przyszła mama i jej dziecko czuli się dobrze.

Mieszkańcy wybrali swoich przedstawicieli
Wybory samorządowe już za nami. Dla jednych ich wyniki są zaskoczeniem, dla innych potwierdzeniem, że do tej pory sprawdzili się w pełnionych rolach. Kolejni otrzymali mandat zaufania, by mogli wykazać się przez najbliższe 4 lata działając dla dobra mieszkańców. Wybieraliśmy swoich przedstawicieli do Sejmiku Województwa Małopolskiego, rady powiatu oraz rad gminnych. Mieszkańcy oddawali również głos na wójtów i burmistrzów.

Burzliwa sesja powiatowa
30 listopada po raz pierwszy w kadencji 2010 – 2014 spotkali się nowo wybrani radni powiatowi. Sesję otworzył były przewodniczący rady Ryszard Rozenbajgier, który przekazał obowiązki na ręce radnego-seniora Mieczysława Trojana. Następnie radni przyjęli mandaty z rąk powiatowego komisarza wyborczego w Bochni – prezes bocheńskiego sądu Małgorzaty Chołdy. Jerzy Lysy złożył rezygnację ze swojego mandatu w związku z wyborem go na wójta gminy Bochnia. W chwilę później radni złożyli ślubowanie.

Uczeń jak wielbłąd
Książki, ćwiczenia, zeszyty do każdego przedmiotu, piórnik ze wszystkimi niezbędnymi elementami, blok rysunkowy lub techniczny oraz drugie śniadanie – to podstawowe elementy, które każdego dnia znaleźć można w plecakach uczniów szkół podstawowych. Do tego kilka razy w tygodniu trzeba zabrać ze sobą strój na wychowanie fizyczne oraz obuwie na przebranie.

Zima po raz kolejny zaskoczyła drogowców?
Koniec listopada – cała Polska zmaga się z zimą. Biała warstwa grubego puchu całkowicie sparaliżowała także ruch w Bochni i okolicach. Nieodsnieżone chodniki utrudniały mieszkańcom poruszanie się. Bardzo trudne warunki na drogach dodatkowo zwężonych przez zalegający śnieg oraz zlodowacone nawierzchnie spowodowały długie opóźnienia komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Kto zatem odpowiedzialny jest za odśnieżanie poszczególnych dróg na bocheńszczyźnie?

Zarys dziejów bocheńskiego rynku
Z chwilą lokacji miasta Bochni w 1253 r. został wytyczony także jej rynek wraz z siecią dróg z niego wychodzących i znajdującymi się przy nich działkami budowlanymi. Ten układ urbanistyczny widoczny jest w centrum miasta do dnia dzisiejszego.

Ponadto m.in:
* Minął miesiąc
* Co to znaczy być dobrym Polakiem? – opowiadają dzieci z przedszkola w Rzezawie
* Przede wszystkim rozwój gminy – rozmowa z Janem Pająkiem wójtem gminy Drwinia
* W magistracie PiS w opozycji
* Felieton – Powyborcze refleksje
* Aby rynek był piękniejszy
* Palisz papierosy – zapłacisz mandat
* Kronika policyjna
* Krzyżówka
 Horoskop
... i wiele innych


<< powrót
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp