Grudzień 2008

Samorządowcy podsumowują
Mija właśnie 18 lat od powstania samorządów gminnych w Polsce i 10 lat od odrodzenia się powiatów. Zapytaliśmy starostę, burmistrza i wójtów jak oceniają funkcjonowanie samorządów w Polsce, co udało im się w trakcie swojej kadencji zrealizować, oraz na jakie przeszkody natrafili w swojej pracy. W bieżącym numerze prezentujemy naszym Czytelnikom pierwszą część wypowiedzi przedstawicieli władz.

Uniwersyteckie winnice w Łazach
W niewielkiej odległości od Bochni, w pobliskich Łazach, na malowniczym południowo-zachodnim stoku od kilku lat uprawiana jest winorośl. Winnica wznosi się nad Dworskim Potokiem stąd też pochodzi jej nazwa.

Stalprodukt działa prężnie
Bocheńska firma Stalprodukt S.A. otrzymała w ostatnim czasie kilka nagród i wyróżnień. Dziennik „Rzeczpospolita” nagrodził najlepsze i najbardziej efektywne polskie firmy, przyznając im tytuł „Dobrej Firmy 2008”. Kapituła rankingu wybrała 50 firm, z których ostatecznie nagrodzonych zostało 20. Stalprodukt był właśnie jedną z nich.

Nasza sonda: O święcie odzyskania Niepodległości opowiadają dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łazach, kl.0

Felieton: List do Świętego Mikołaja

Kościół parafialny w Rabie Niżnej
Jak wynika z zapisków znajdujących się w kronice parafialnej w 1823 roku na terenie Raby Niżnej hrabia Franciszek Baranowski wybudował skromny dworek. W jednym z pomieszczeń urządzono kaplicę. Służyła ona jako ośrodek modlitwy dla rodzin i okolicznej ludności.

Śmiertelny tlenek węgla
Zbliża się okres, kiedy coraz częściej z powodu zimna dogrzewamy mieszkania wykorzystując do tego celu różnego rodzaju urządzenia grzewcze. Straż pożarna zaznacza, że jest to okres wzrostu ilości pożarów w obiektach mieszkalnych, spowodowanych w dużej mierze przez nieodpowiednie, znajdujące się w złym stanie urządzenia grzewcze.

Inne:
35-lecie zespołu „Gdowianie”
Pościg zakończony kraksą
Szkoła muzyczna w Gdowie
Uroczysta sesja w kopalni
Kronika policyjna
Krzyżówka
Horoskop
i wiele innych


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp