Grudzień 2005

Z cyklu bocheńskie osiedla: "Sypialnia Bochni"

Kolejny z cyklu artykułów o bocheńskich osiedlach. Tym razem opisane zostało największe z nich, czyli osiedle nr 5 „Niepodległości”. Liczy ono około 4200 mieszkańców i stanowi w pewnym sensie „sypialnię” Bochni.

Z cyklu nasze sołectwa: Pogwizdów czyli... na uboczu?

Pogwizdów to jedna z 31 wsi gminy Bochnia. Geograficznie położona jest na południe od Bochni, w malowniczej niecce, z trzech stron otoczonej wzniesieniami. Ma blisko 700-letnią tradycję. Pierwsza wzmianka o tutejszej parafii datuje się na 1335 r.

Specjalista pilnie poszukiwany

Jednym z najistotniejszych polskich problemów jest trzymilionowe bezrobocie. Zgodnie z danymi GUS-u w sierpniu tego roku najwyższą stopę bezrobocia zanotowano w województwie warmińsko-mazurskim (27,4%), zachodniopomorskim (25,1%), lubuskim (24,3%) i kujawsko-pomorskim (22,2%). Najniższy wskaźnik mają województwa: małopolskie ()13,7%, mazowieckie (14,3%), podlaskie (14,7%) i wielkopolskie (14,9%). Na koniec października stopa bezrobocia w powiecie bocheńskim wynosiła 12,8%. Jednak mimo tego wielu pracodawcą brakuje rąk do pracy...

Droga szaleńców

Ruchliwa droga i pędzące z ogromną prędkością samochody. Dwa wypadki w ciągu zaledwie dwóch dni. Liczne potrącenia pieszych. Bliskość szkoły i brak chodnika, a nawet odpowiednio szerokiego pobocza. Obawa mieszkańców o bezpieczeństwo powracających ze szkoły dzieci. Tak pokrótce można przedstawić obraz drogi wojewódzkiej biegnącej przez Proszówki.

Horoskop

Horoskop numerologiczny

Ogłoszenia drobne

i wiele więcej...


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp