Grudzień 2004

W grudniowym numerze m.in.:

Pijani kierowcy wiozą śmierć

Pijani kierowcy są zmorą na naszych drogach. Wszędzie gdzie się pojawią, wzrasta niebezpieczeństwo wypadku. Co zrobić, aby ograniczyć ten problem, skoro nawet zaostrzenie kar za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, nie pomaga. Co grozi pijanym kierowcom i jak się zachować, gdy takowych spotkamy na swojej drodze?

Cygan o “Cygana” się nie obraża

Cyganie przybyli do Europy z terenów Indii. Jednak jako grupa etniczna nigdy nie mieli ojczyzny. Niektórzy w Polsce osiedlili się na stałe już kilkaset lat temu. Inni wędrowali jeszcze przed, a nawet po II wojnie światowej. W spisie powszechnym przeprowadzonym w 2002 r. przynależność do mniejszości romskiej zadeklarowało ponad 12 tys. obywateli RP. Najwięcej z nich mieszka w woj. Małopolskim. W Bochni jest ich 49. Jak Cyganie są traktowani przez pozostałych mieszkańców Bochni? Jak wygląda ich sytuacja życiowa i gdzie jest ich ojczyzna?

XIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

9 stycznia 2005 r. WOŚP zagra po raz trzynasty. Środki finansowe zgromadzone w czasie tego finału przeznaczone zostaną na zakup nowoczesnego sprzętu do diagnostyki i leczenia najmłodszych pacjentów. Przez długi czas cała sprawa budziła w Bochni ogromne kontrowersje i dyskusje. Gdzie zagra Orkiestra? Ile będzie sztabów? Kogo usłyszymy na scenie? To tematy artykułu dotyczącego tegorocznej WOŚP w Bochni.

i wiele więcej....


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp