Czerwiec 2008

Prawie milion złotych na Plac Turka
Miasto Bochnia wyda w tym roku niemal milion zł na rewitalizację placu Turka – taką decyzję podjęli radni, którzy podczas sesji 24 maja głosowali nad zmianami w budżecie miasta na ten rok.
Początkowo na przywrócenie do życia tego placu zarezerwowano 150 tys. zł. Za kwotę tą miała zostać wykonana przecinka drzew i krzewów oraz niezbędne prace przy naprawie małej architektury i oświetlenia.

Mieszkańcy przeciwko asfaltowni
W Siedlcu (gmina Bochnia) w wyznaczonej w Planie Zagospodarowania Przestrzennego strefie przemysłowej ma powstać zakład produkcji asfaltu. Inwestor Piotr Iwulski zakupił ten teren od gminy i chce zbudować tu otaczarnię i kruszarnię kamienia oraz skład materiałów budowlanych. Przeciwni takiej decyzji są mieszkańcy Siedlca oraz okolicznych wsi. Dostarczyli oni do redakcji list w sprawie planowanej inwestycji oraz uchwały podjęte w trakcie zebrań wiejskich.
Prezentujemy zdanie zainteresowanych stron.

Wiszące nieszczęścia?
Podczas sesji Rady Miasta radny Eugeniusz Konieczny kilkakrotnie apelował do władz miasta i gminy Bochnia o zabezpieczenie środków na naprawę mostu wiszącego w Damienicach.
– Kładka jest drewniana, działają na nią czynniki atmosferyczne i ulega ona zniszczeniu. Dlatego apeluje do wójta i burmistrza aby ten problem przestał być bagatelizowany – mówił radny.
Most w Damienicach nie jest jedynym, który potrzebuje ciągłej renowacji. Wisząca kładka znajduje się również w Krzyżanowicach i Mikluszowicach. Zanim powstały mosty transport pomiędzy miejscowościami położonymi na przeciwnych brzegach Raby odbywał się przy użyciu promów wodnych. W materiałach będących w posiadaniu Archiwum Państwowego w Krakowie oddział w Bochni można znaleźć liczne informacje na temat przeprawy promowej po Rabie.

Felieton – Z szacunku dla nauczycieli
Dziwny jest ten świat. I coraz trudniej uwierzyć, że ludzi dobrej woli jest więcej, a jeszcze trudniej uwierzyć w to, że ten świat nie zginie dzięki nim…
Jestem po pobieżnej lekturze komentarzy odnoszących się do strajku nauczycieli, o którym informowały nasze lokalne portale internetowe. I co? Ręce opadają i płakać się chce z rozpaczy a do głowy przychodzą mi tylko czarne scenariusze czekającej nas bliższej i dalszej przyszłości.

Ponadto m.in.:
Przyjęto skargę na rzecznika
Prokuratura umorzyła śledztwo
„Pierwsza łopata” na jesień
Szli śladami Papieża
Krzyżówka
Horoskop
i wiele innych...


<< powrót
zbadmin
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp