Cud nad Wisłą

W roku 2010 obchodzimy 90-lecie osiemnastej najważniejszej bitwy w historii świata. Jak zwykle przy takich okazjach formułuje się tezy, nieraz bardzo kontrowersyjne, o roli poszczególnych dowódców w przekuwaniu początkowej klęski w ostateczne zwycięstwo. Często współczesne poglądy polityczne przenosi się do oceny tamtych historycznych wydarzeń. Nie wdając się w referowanie stanowisk przypomnijmy wypowiedź Józefa Piłsudskiego zanotowaną już w 1924 roku w książce „Rok 1920”.

„Rok 1920 pozostanie w dziejach co najmniej dwóch państw i narodów rokiem długo pamiętnym. Na ogromnej arenie pomiędzy brzegami Dniepru, Berezyny i Dźwiny, z drugiej strony Wisły – rozstrzygały się w walce wojennej losy nasze polskie i sąsiedniej z nami Sowieckiej Rosji. Rozstrzygnięcie walki rozstrzygnęło zarazem na pewien czas i losy milionów istot ludzkich, które reprezentowane były wtedy przez walczące na tej ogromnej przestrzeni wojsko i jego wodzów. (…) Niechybnym jednak jest, że napięcie nerwów w całym cywilizowanym świecie było niezwykle duże i ku nam, ówczesnym żołnierzom, skierowane było mnóstwo ócz, napełnionych to trwogą, to nadzieją, to łzą goryczy, to uśmiechem szczęścia”.

W albumie prezentujemy bogate zbiory Muzeum Niepodległości uzupełnione znanymi reprodukcjami obrazów olejnych znajdujących się w Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz fotografiami z Centralnego Archiwum Wojskowego, zbiorami Biblioteki Jagiellońskiej i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. 248 reprodukcji obrazów, grafik, plakatów, fotografii i odezw przybliża historyczne wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej.

Cud nad Wisłą, 216 stron, 33x24, oprawa twarda, ekologiczna skóra. Wydanie w podwójnej wersji językowej (j. polski, j. angielski). Wszystkie egzemplarze numerowane. 12 pozycja z serii „Skarby kultury i literatury polskiej”.

Cena albumu: 250 zł + 5% VAT

Generalny dystrybutor:
PPUH VIKI
41-200 Sosnowiec, ul. Piłsudskiego 41
tel./fax: 32/ 292 02 22, e-mail: viki_sosnowiec@op.pl

Wydawca: Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza


<< powrót
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp