Kwiecień 2009

W kwietniowym numerze m.in.:

Kredyty na KN-2 i halę

Podczas marcowej sesji rady miasta przyjęto dwie uchwały zezwalające na zaciągnięcie kredytów na realizację dwóch największych inwestycji prowadzonych obecnie w Bochni. Na budowę obwodnicy północnej KN-2 miasto weźmie pożyczkę w wysokości 5 mln zł, natomiast kredyt zaciągnięty na budowę hali widowiskowo-sportowej będzie opiewał na kwotę 6 mln zł. Razem 11 mln. zł.

Burza w szklance wody, czyli referendum w Drwini

Przeprowadzone 15 marca  referendum w sprawie odwołania wójta gminy Drwinia, Andrzeja Kulara, z powodu niskiej frekwencji jest nieważne. Głosowano w czterech komisjach: w Drwini, Mikluszowicach, Grobli i Świniarach. Wzięły w nim udział zaledwie 494 (9,89 %) osoby na blisko 5 tys. uprawnionych do głosowania. Minimalna liczba osób, które musiałyby głosować, aby referendum uznano za ważne, to 1461. Na pytanie: “Czy jest Pan/Pani za odwołaniem wójta przed końcem kadencji?” pozytywnie odpowiedziały 443 osoby, przeciw było 50, jeden głos był nieważny.

Niepewny los obwodnicy

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, w czwartek 26 marca, powrócił temat obwodnicy Łapczycy. Rada miała wydać opinię do projektu budowy obwodnicy. Na sesji pojawili się jednak zdenerwowani mieszkańcy osiedla Kolanów z przewodniczącym Wojciechem Cholewą na czele. W rezultacie punkt został zdjęty z obrad.

Radni o KN-2

Sprawa przebiegu drogi KN-2 nadal budzi wiele kontrowersji, o czym świadczyć mogą choćby sygnały płynące do naszej redakcji od mieszkańców os. Niepodległości. O opinię na temat budowanej drogi postanowiliśmy zapytać radnych miejskich, których okręg wyborczy to właśnie os. Niepodległości.

Kupujmy swoje

Rozpoczynamy nowy cykl artykułów, w których zaprezentujemy największe firmy zajmujące się produkcją artykułów żywnościowych. Przedsiębiorstwa te zdobyły już określoną markę, nie tylko w kraju, ale często także na rynkach europejskich i światowych. Są one ważnym źródłem zatrudnienia dla mieszkańców całego powiatu oraz stanowią o wizerunku gospodarki naszego regionu. W tym numerze przedstawiamy: “Appol”, “Contimax”, “Elmak”, Zakład Przetwórstwa Mięsnego “Kołdras”, Okręgową Spółdzielnię Mleczarską, Powszechną Spółdzielnię Spożywców “Społem”, i “Zamvinex”.

Do Brukseli z europosłem

W dniach 14 – 18 marca odbyła się 94 sesja wyjazdowa Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej. Na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego Czesława Siekierskiego do stolicy Belgii Brukseli zjechało ponad 30 dziennikarzy, przedstawicieli prasy lokalnej i regionalnej z terenu województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

Ponadto:

Dotacje dla bazyliki
Orlik na Niepodległości
Walczą o RPK
Felieton: Bezradny do radnych...
Sonda z dziećmi: Jak podobają ci się kamizelki odblaskowe?
Ekonomik ma już 70 lat
Orkany rozdane
Ministrantura to także powołanie
Bezpieczeństwo i karting
Kronika policyjna
Krzyżówka
Horoskop


<< powrót
Nowości wydawnicze
Powstanie Styczniowe
Aktualny numer

© Ziemia Bocheńska 2010, created by golin gfx by bopp